Polityka lokalnaWideo

Mur na granicy. Zbudują go w Gliwicach i Rudzie Śląskiej [WIDEO]

Stalowe panele do budowy zapory na granicy polsko-białoruskiej zostaną wyprodukowane w Hucie Pokój w Rudzie Śląskiej oraz w Hucie Łabędy w Gliwicach. Informację potwierdził Wiceminister Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński.

Minister Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński oraz prezesi spółek skarbu państwa, Huty Pokój z Rudy Śląskiej i Huty Łabędy z Gliwic, Zbigniew Przebindowski i Marek Palka potwierdzili podjęcie współpracy w sprawie zapory, która ma zostać postawiona na granicy z Białorusią. Do stworzenia muru ma być potrzebne aż 51 tys. ton stali. Zabezpieczenie powstanie na długości ponad 180 km wzdłuż granicy z Białorusią. Będzie miało 5,5 metra wysokości, z czego 5 metrów będą stanowiły stalowe słupy, które mają być zwieńczone półmetrowym zwojem z drutu kolczastego. Przy zaporze rozstawione będą także czujniki ruchu oraz kamery.

Minister Jabłoński podkreślił, że w przypadku budowy muru priorytetową wartość ma bezpieczeństwo obywateli. Zaznaczył, że cała administracja państwowa oraz osoby pracujące każdego dnia na granicy, zasługują na wdzięczność i wsparcie społeczeństwa. Zdaniem ministra najważniejsze w obecnej sytuacji jest zjednoczenie się we wspólnym stanowisku, które zagwarantuje spokój Polakom. Minister oficjalnie ogłosił również, że cieszy się, że śląskie spółki będą mogły dzięki współpracy swoimi siłami wspierać utrzymanie bezpieczeństwa na granicy. Minister Spraw Zagranicznych, Paweł Jabłoński podziękował również Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Danucie Tobiszowskiej za jej działanie w tej sprawie, za to, że dzięki jej wysiłkom uskuteczniła się współpraca.

Prezesi obu spółek, Marek Palka i Zbigniew Przebindowski podkreślili, że mimo wcześniejszej konkurencji, dziś są gotowi na współpracę, jako jeden silny podmiot. Są przekonani o tym, że przedsięwzięcie, mimo tego, że jest skomplikowanym zamówieniem, nie będzie stanowiło dla nich wyzwania, nie jest to niestandardowy produkt, a spółki mają doświadczenie w realizacji podobnych elementów. Przebindowski podkreślił, że zależy im na dostarczeniu materiałów odpowiedniej jakości i w ilościach wymaganych

Senator Rzeczypospolitej Polskiej, Dorota Tobiszowska podsumowała współpracę spółek w tworzeniu ogrodzenia słowami: Jeżeli działa się razem, to można naprawdę dużo osiągnąć. Trzeba pamiętać, zgoda buduje, niezgoda rujnuje.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button