Kultura

Muzeum znów czynne!

Muzeum w Gliwicach otworzyło się po miesiącach zamknięcia dla zwiedzających. W okresie pandemii działała wirtualna platforma, ale nie zastąpi ona prawdziwego kontaktu z zabytkami i dziełami sztuki. 

Muzeum jest otwarte już od 2 lutego, a na mieszkańców czekają dwie wyjątkowe wystawy czasowe w Willi Caro: „Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek”, a w Czytelni Sztuki możemy zobaczyć kolekcję „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Do 21 lutego wszystkie wystawy i Oddziały Muzeum w Gliwicach zwiedzać można bezpłatnie. Przed wejściem do Muzeum odwiedzający są proszeni o założenie środków ochrony ust i nosa – maseczki. W czasie zwiedzania należy utrzymywać półtorametrowy dystans od innych osób w obiektach muzealnych. 

R. Malczewski, Hałda, 1934, zbiory Muzeum w Chorzowie

W Willi Caro czeka na nas wystawa „Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek”, gdzie możemy ujrzeć cykl „Czarny Śląsk” autorstwa Rafała Malczewskiego, w zestawieniu z jednym z najciekawszych przykładów reportażu fotograficznego II Rzeczypospolitej: „Zdjęcia wielkiego przemysłu” Antoniego Wieczorka. Seria „Czarny Śląsk” już od swego premierowego pokazu w maju 1935 r.  wzbudzała emocje. Cykl tematyczny Rafała Malczewskiego zafunkcjonował w świadomości społecznej jako swego rodzaju archetypowy wizerunek Śląska –  obraz tego najbardziej uprzemysłowionego obszaru Polski zaczął być utożsamiany ze sztuką twórcy „Czarnego Śląska”. Przygotowaną przez Muzeum w Gliwicach wystawę można uznać za pierwszą – po pokazach kompozycji Malczewskiego w 1935 r. – próbę możliwie całościowej i spójnej rekonstrukcji śląskiego cyklu, na który złożyło się ponad sto prac, obrazów olejnych, akwarel i szkiców, z czego część rozproszyła się i zaginęła podczas II wojny światowej. Ekspozycja, uzupełniona fotografiami Antoniego Wieczorka wykonanymi na terenie Państwowej Fabryki Związków Azotowych w Chorzowie, wzbogacona została szerokim przeglądem międzywojennych wydawnictw: katalogów wystaw, ogólnopolskich oraz regionalnych czasopism kulturalnych, tekstów literackich Rafała Malczewskiego… Znajdziemy na niej również dedykowany malarzowi „literacki” reportaż Fotografie ze Śląska Jarosława Iwaszkiewicza.

Jan Bułhak, Huta „Florian” (d. „Falva”) w Świętochłowicach, 1936 zbiory Muzeum Górnośląskie w Bytomiu

W Czytelni Sztuki możemy zobaczyć ciekawą wystawę „Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka”. Kuratorem ekspozycji jest Marek Meschnik, historyk sztuki. Ekspozycja powstała przy współpracy z Muzeum Górnośląskim w Bytomiu. W 1936 roku Jan Bułhak, będący u szczytu kariery prestiżowy fotograf, autor tematycznych albumów z serii Polska w obrazach fotograficznych…, otrzymał zlecenie wykonania – fotograficznej serii propagującej ziemię śląską. Zaproszenie Bułhaka na Śląsk latem 1936 r. było związane z obchodami 10. rocznicy sprawowania urzędu wojewody przez dr. Michała Grażyńskiego. Wybór miejsc i motywów podyktowany był wymogiem zaprezentowania modernistycznego oblicza województwa, a także stanowił próbę ukazania specyfiki Śląska, co łączyło się z lansowaną przez Grażyńskiego ideą regionalizmu. Monograficzny zespół fotografii objął ówczesne  terytorium województwa śląskiego w całej  rozciągłości: od Lublińca po Istebną i od Łazisk po Mysłowice, czyli Śląsk Biały, górnośląskie zagłębie przemysłowe, tzw. Śląsk Czarny, jak i tereny leżące na południu województwa, tzw. Śląsk Zielony. Nie ulega wątpliwości, że wyrosła z podróży Jana Bułhaka na Śląsk w 1936 r. seria „obrazów fotograficznych” należy do najbardziej spektakularnych przedsięwzięć w kreśleniu wizerunku Śląska za pośrednictwem fotografii. 

„Bardzo się cieszymy, że w progach Muzeum znów pojawią się zwiedzający. Z naszą publicznością w ostatnich miesiącach pozostawaliśmy w stałym kontakcie on-line, organizując wykłady, zajęcia edukacyjne czy wernisaże, jednak Muzeum nie da się sprowadzić tylko do przekazywanej treści, bez względu na to, w jak atrakcyjną formę jest opakowana. Muzeum to także miejsce. Miejsce, z którym zarówno nasza publiczność, jak i my  jesteśmy związani. Nasze dwie najnowsze wystawy, przygotowane z ogromną pieczołowitością, poprzez obrazy Rafała Malczewskiego i fotografie Antoniego Wieczorka i Jana Bułhaka opowiadają o kolejnym niezwykle dla nas ważnym miejscu, jakim jest Śląsk. W pracach wybitnych, międzywojennych polskich twórców zawarty jest archetypowy wizerunek Śląska. Prezentowane na wystawach: “Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” oraz “Śląsk w obrazach fotograficznych Jana Bułhaka” prace stanowią nieodłączny element tożsamości naszego regionu i kulturowego dziedzictwa II Rzeczypospolitej”

– mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button