Kultura

Na Stadionie XX-lecia

Zanim wybudowano Arenę Gliwice, w tym miejscu już przed wojną znajdował się stadion sportowy. W okresie PRLu działał tu znany wszystkim mieszkańcom Stadion XX-lecia.

W okresie międzywojennym Gliwice było jednym z najbardziej usportowionych miast na Górnym Śląsku. Działało tu 35 klubów sportowych. W połowie lat 20. podjęto decyzję o budowie nowoczesnego stadionu. W 1929 rozpoczęto budowę obiektu, ale w trakcie prac część terenu zaczęła osiadać przez szkody górnicze, wywołane przez pobliską kopalnię. Przeprowadzone wcześniej prace drenażowe zostały zniszczone. Na kolejne 6 lat budowa stanęła ze względu na kryzys ekonomiczny. W 1935 roku powrócono do prac przy stadionie, zatrudniono tu wielu bezrobotnych mieszkańców przy pracach ziemnych. Finalnie we wrześniu 1936 roku otwarty został obiekt klubu sportowego Vorwärts.

Po wojnie wciąż korzystano z dawnego stadionu, organizowano tu mecze Piasta i zawody sportowe. W latach 1962-1965 władze Gliwic przy pomocy mieszkańców i zakładów pracy przebudowały i zmodernizowały stadion. Obiekt mógł pomieścić 36 tysięcy widzów. Nadano mu wówczas nową nazwę Stadion XX-lecia PRL. Na obiekcie odbywały się liczne imprezy sportowe i kulturalne. To tutaj finiszowali kolarze uczestniczący w „Wyścigu Pokoju”. Obok stadionu wybudowano pawilon sportowy z obszerną halą na 900 miejsc, salą treningową, kawiarnią i hotelem turystycznym.

Stadion z czasem zaczął niszczeć. W latach 90. obiekt przejęła Politechnika Śląska. Wówczas przeprowadzono remont bieżni lekkoatletycznej, którą zniszczyła powódź w 1997 roku. Od 2006 roku Urząd Miasta planował budowę nowej hali sportowej na miejscu opuszczonego wówczas stadionu. W 2013 roku rozebrano stadion XX-lecia, a na jego miejscu rozpoczęto budowę Areny Gliwice.

Źródło:

gliwiczanie.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button