Życie Miasta

Na terenie Huty Zabrze osunęła się ziemia – dziura ma 10 metrów głębokości

Według informacji stacji RMF FM w zabrzańskiej hucie doszło do niesamowicie niebezpiecznego zdarzenia. Pod podłogą budynku powstało ogromne zapadlisko, które mogło spowodować straszną tragedię, ponieważ w momencie wydarzenia w hali przebywali pracownicy huty.

Rzecznik Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej w Zabrzu, Wojciech Strugacz w rozmowie ze stacją RMF FM przekazał, że zapadlisko ma około 5 metrów średnicy i 10 metrów głębokości. Jednak ze zgłoszenia wynikało, że zapadlisko jest jeszcze większych rozmiarów.

Nadzór budowlany, który zajął się sprawą poinformował jednak, że mimo wykorzystania specjalistycznego sprzętu ocenienie dokładnej wielkości zapadliska nie jest możliwie, a dziura znajdująca się tuż pod budynkami Huty Zabrze może cały czas się powiększać. Oczywiście automatycznie hala wraz z połączonymi z nią budynkami biurowymi została ewakuowana. W momencie zdarzenia przebywało na jej terenie około 50 osób i co najważniejsze nikt nie został poszkodowany.

Powiatowy Inspektorat Nadzoru Budowlany wyłączył halę z użytkowania i zobowiązał osoby nią zarządzające do sporządzenia ekspertyzy, która pozwoli odpowiedzieć na to, co było przyczyną tego zdarzenia oraz jakie wystąpiły szkody, a także w jaki sposób można przywrócić ten teren do stanu pierwotnego.

Przypomnijmy, że Huta Zabrze działa od blisko 200 lat. A jej działanie odbywa się na dwóch obszarach – odlewniczym i mechanicznym. Początkowo zakład funkcjonował jako przedsiębiorstwo prywatne jednak później stał się przedsiębiorstwem państwowym, które odegrało bardzo dużą rolę w modernizacji polskiego przemysłu powojennego. Z Huty Zabrze wyjeżdżało wiele maszyn i urządzeń oraz tysiące ton konstrukcji stalowych, które zostały wykorzystane w całym kraju. W latach 90-tych huta jednak stała się przedsiębiorstwem prywatnym.

2 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button