InwestycjeSportŻycie Miasta

Najnowocześniejszy tor modelarski jest w Gliwicach – otwarcie już w najbliższą sobotę

Gliwice zyskały kolejną rzecz, którą mogą się wyróżnić na tle całego kraju. Uroczyste otwarcie najbardziej nowoczesnego toru modelarskiego w Polsce odbędzie się 7 maja i połączone zostanie z dwudniowymi mistrzostwami Polski.

Oddany do użytku tor modelarski jest obiektem spełniającym wszelkie warunki Międzynarodowej Federacji Lotniczej FAI, zatem mogą na nim być organizowane wszelkie imprezy krajowe oraz te o zasięgu światowym. Latać na nim będą zawodnicy modelarstwa z klas modeli akrobacyjnych na uwięzi, modeli prędkościowych i makiet samolotów.

„Obiekt usytuowany jest na terenie przylegającym do lotniska Aeroklubu Gliwickiego, a dojazd prowadzi od ul. Rybnickiej (przez ul. Toruńską za stacją benzynową). Krąg ma średnicę 62 metrów i nawierzchnię z mieszanki mineralno-bitumicznej. Dla sędziów przygotowano specjalną wieżę, z której będą oceniać zawody. Teren wokół kręgu został także zagospodarowany – powstał chodnik dla widzów, pole przedstartowe do przygotowania modeli i elementy małej architektury. Budowa została sfinansowana przez miasto, a wykonawcą inwestycji w formule „Zaprojektuj i wybuduj” było Przedsiębiorstwo Remontów Ulic i Mostów S.A. w Gliwicach.” – możemy przeczytać w komunikacie magistratu.

Odbywające się w dniach 7-8 maja Mistrzostwa Polski Modeli Redukcyjnych Latających na Uwięzi F4B oraz Puchar Polski Modeli Akrobacyjnych Latających na Uwięzi F2B idealnie wpisuje się w charakter miasta Gliwice, które dąży do tego by stać się miastem kojarzącym się z lotnictwem. Jednym z takich kroków jest stworzenie fabryki małych samolotów na gliwickich lotnisku, o czym pisaliśmy na naszej stronie przed kilkoma miesiącami.

Tor na co dzień służyć ma Gliwickiemu Stowarzyszeniu Modelarzy Lotnicznych, którego zawodnicy stanowią ścisłą światową czołówkę. Mistrzostwa Polski oraz Puchar Polskie wielokrotnie były zdominowane przez modelarzy z Gliwic. Najlepiej o sile gliwickiego modelarstwa świadczy fakt, iż na ostatnich Mistrzostwach Świata rozgrywanych na Słowacji sześcioosobowa reprezentacja Polski składała się z aż pięciu zawodników z Gliwic. Podczas tego turnieju Polacy zdobyli trzy medale na cztery możliwe do zdobycia.

Oficjalne otwarcie gliwickiego toru modelarskiego już w najbliższą sobotę o godz. 10.00. Natomiast od godz. 9:00 do 11:00 będzie dostępna wystawa modeli. Start rywalizacji w zawodach przewidziany jest na godz. 12:00 i potrwa do 18:00. Natomiast niedzielne zawody rozpoczną się o godz. 8:00, a zakończenie mistrzostw Polski przewidziano na 15:00. Organizatorem tego wydarzenia jest Gliwickie Stowarzyszenie Modelarzy, natomiast Areoklub Gliwice objął je swoim patronatem.

Zdjęcie toru modelarskiego
fot. K. Krzemiński/PRUiM

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button