InwestycjeŻycie Miasta

Najpierw nasadzenia — a co będzie później?

Zagospodarowywanie skweru nad Drogową Trasą Średnicową postępuje z każdym dniem. Oprócz prowadzonych prac budowlanych, w tym realizowane są nasadzenia drzew.

Staranny dobór gatunków roślinności dla miast polskich jest podstawą pięknej i funkcjonalnej zieleni miejskiej. Uwage należy przykładać nie tylko do wybierania gatunków, które przeżyją w danym klimacie, ale także należy zadbać o ich rozwój. Według dra Dominika Drzazgi z Katedry Zarządzania Miastem i Regionem na Wydziale Zarządzania Uniwersytetu Łódzkiego Jeden duży buk produkuje tyle tlenu, co mniej więcej tysiąc siedemset 10-letnich, małych buków. To właśnie duże drzewa tak naprawdę są potrzebne w miastach, a nie ich małe sadzonki. W komentarzach Internautów pod artykułami dotyczącymi tego tematu również często widać podobne uwagi czytelników.

Według Związku Szkółkarzy Polskich w 1993 roku opublikowano pisemko dla dzieci “Pętliczek”, w którym umieszczono informację: jedno średniej wielkości drzewo w ciągu godziny produkuje tlen potrzebny do oddychania 40 osobom, jeden samochód w ciągu godziny zużywa tlen potrzebny do oddychania 200 osobom. Jak łatwo się domyślić – im większe drzewo, tym większa łączna powierzchnia jego liści, a zatem większa ilość produkowanego tlenu i wykorzystywanego dwutlenku węgla. Im więcej drzew w naszym sąsiedztwie, tym zdrowszą “mieszankę” wciągamy do płuc przy każdym oddechu.

Raczej nikt nie ma wątpliwości, że nasadzenia nad DTŚ są dobrym pomysłem, również wybór jabłoni, lip i klonów może dać drzewkom większe szanse na przeżycie. Drzewa osadzane są w specjalnych misach na dnie, których ułożono maty antykorzenne zabezpieczające strop tunelu, nad którym skwer się znajduje. Misy, gdzie rosną drzewa wypełniono mieszanką mineralno – organiczną dla zapewnienia ich odpowiedniego wzrostu. Trzeba jednak pamiętać o tym, że sadzonki to dopiero początek przygody z dbaniem o zieleń.

Równolegle na skwerze trwają roboty budowlane. Rozpoczęto m.in. układanie nawierzchni, w miejscu, gdzie powstaje strefa odpoczynku.

ZDM/ Ada Duda

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button