AnalizyInwestycjeŻycie Miasta

Napływ zieleni na gliwicki rynek

Już za moment rozpoczną się prace polegające na upiększeniu gliwickiego Rynku. Historyczna płyta położona w samym sercu Gliwic ma tętnić zielenią, a to wszystko za sprawą klonolistnych platanów, hortensji, róż oraz lawendy.

Zbliżająca się wiosna na pewno będzie zachęć mieszkańców oraz osoby odwiedzające Gliwice do spędzania czasu na rynku. Liczne restauracje oraz puby wystawią ogródki, a coraz mocniej święcące słońce będzie zachęcać także do złapania kilku promieni na jednej z ławek. Magistrat już ponad rok temu podjął decyzję o uatrakcyjnieniu gliwickiego rynku. Elementy małej architektury przeplatanej zielenią będą miały umilić czas osobą spędzającym go w centralnym punkcie miasta.

Z racji na niemożność zasadzenia drzew w betonowej płycie muszą zostać podjęte roboty budowlane polegające na rozbiórce zabrukowanego terenu, by drzewa mogły zostać stabilnie osadzone. Jednak Urząd Miasta zapewnia, że rynek cały czas będzie dostępny dla gliwiczan oraz odwiedzających miasto turystów. Płyta rynku będzie fragmentarycznie wygradzana, a nadzorujący prace Zarząd Dróg Miejskich, ma o tym odpowiednio wcześnie informować.

A jakie konkretnie zmiany czekają gliwicki rynek?

Pojawi się wysoka zieleń z wkomponowanymi krzewami, bylinami oraz kwiatami, które zostaną umiejscowione na niskich rabatach wokół drzew i od strony wejścia do miejskiego Ratusza. Wymienione zostaną także ławki, a ich liczba znacząco wzrośnie względem obecnej. Natomiast przybywający na główny plac Gliwic rowerzyści będą mogli zostawić swoje rowery w nowo zamontowanych kilkunastu stojakach.

Gliwicki rynek upiększać będzie 11 drzew w postaci platanów klonolistnych, 84 krzewy takich roślin jak hortensja, róża oraz cis, 413 bylin – jeżówek, lawendy oraz rozplenicy japońskiej, a także 994 rośliny cebulowych, w tym należących do nich tulipanów.

Za projekt modernizacji odpowiada Pracownia 44STO, po uzgodnieniu go z wojewódzkim konserwatorem zabytków, który początkowo nie wyraził zgody na zmiany – ponieważ pierwsza wersja projektu zawierała zbyt dużo uchybień. Konserwator nie zgodził się wtedy na donice oraz przewymiarowane miejskie ławki. Ostatecznie po wprowadzeniu korekt i zaprojektowaniu nasadzenia w płycie rynku decyzja była pozytywna. Inwestycja zostanie zrealizowana w pełni z budżetu miasta, a jej koszt wyniesie 1,2 miliona złotych. Pierwsze efekty prac powinniśmy widzieć już w czerwcu, natomiast ich zakończenie przewidziane jest na jesień tego roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button