Komisje RMPolityka lokalna

Chcą nadać nazwę skwerowi pod Radiostacją. Komisja Rozwoju i Inwestycji

Komisja Rozwoju Miasta i Inwestycji, posiedzenie z dnia 15.12.2020 r. Na posiedzeniu nie działo się zbyt wiele, należało do jednego z krótszych, w których do tej pory uczestniczyliśmy. Radni omówili wszystkie tematy w około 13 minut. Najciekawszym elementem było opiniowanie pomysłu nadania nazwy skwerowi pod Radiostacją.

  1. Przewodniczący poprosił o zastanowienie się nad propozycjami do planu pracy komisji na 2021 rok.
  2. Wśród spraw bieżących komisja pozytywnie zaopiniowała pomysł nazwania skwerów wokół Radiostacji imieniem Franciszka Honioka, jednej z pierwszej ofiar II Wojny Światowej.*
  3. Propozycje do planu prac komisji:
    1. Monitoring postępów przy budowie Centrum Przesiadkowego oraz nowego budynku Szpitala Miejskiego.

Posiedzenie trwało około 13 minut. Zapis wideo posiedzenia: [LINK]

*Jak podaje Wikipedia: “Franciszek Honiok (ur. 1896, zm. 31 sierpnia 1939 w Gliwicach) – uczestnik III powstania śląskiego, jedna z pierwszych ofiar II wojny światowej.

Był mieszkańcem wsi Łubie, leżącej na ówczesnych terenach III Rzeszy. 30 sierpnia 1939 roku został zatrzymany przez SS i Gestapo. 31 sierpnia około godziny 20 na teren radiowej stacji nadawczej w Gliwicach wbiegło sześciu esesmanów w cywilnych ubraniach. Niedługo przed godziną 20 wstrzyknięto Franciszkowi silny środek odurzający. Dowieźli go do radiostacji i zamordowali.

Honiok miał być jednym z polskich „powstańców”, którego Niemcy zabili podczas odpierania napaści. Jego ciało miało wskazywać na Polaków jako autorów akcji. Jego personalia udało się ustalić dopiero w pod koniec XX wieku.”

Franciszek Honiok

Pomysł pojawił się już w 2019 roku podczas obchodów 80. rocznicy Prowokacji gliwickiej.

To ważne, że młodzież interesuje się i inspiruje taką postacią jak Franz Honiok. Mam również nadzieję, że prawdziwy bohater wydarzeń jakie miały miejsce w Gliwicach 31 sierpnia 1939 roku zaistnieje na stałe w naszej zbiorowej świadomości. Kontynuując ów proces przywracania pamięci, zwracam się z apelem do Samorządu Miasta Gliwice, aby Franz Honiok został upamiętniony również w przestrzeni naszego miasta, aby skwer otaczający drewnianą wieżę nadawczą gliwickiej radiostacji otrzymał jego imię. W ten symboliczny sposób Człowiek, któremu Niemcy odebrali tutaj nie tylko życie, ale również święte prawo do grobu, odzyska swoją godność w miejscu, w którym została mu ona odebrana.

Grzegorz Krawczyk, dyrektor Muzeum w Gliwicach.

5 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button