Media lokalne

New Europe Foundation – aktywna lokalnie i międzynarodowo!

Fundacja Nowej Europy (New Europe Foundation) prowadzi ośrodek analityczny oraz wspiera rozwój Europy środkowo – wschodniej na wielu płaszczyznach. Na co dzień aktywnie współpracuje z organizacjami pozarządowymi z państw obszaru Trójmorza.

W ramach tego prowadzi kilka strategicznych działań takich jak: Trójmorskie Centrum Dialogu, czy Three Seas Initiative (Inicjatywę Trójmorza), opierających się na wspólnej wymianie doświadczeń pomiędzy tymi państwami. 

W 2018 roku swoją działalność rozpoczął również Ośrodek Debaty Międzynarodowej w Katowicach, z jego inicjatywy organizowanych jest wiele wydarzeń, będących szansą do dzielenia się zagadnieniami polityki zagranicznej m.in. Akademia Liderów Demokracji.

Maciej Szostak – Dyrektor Zarządzający NEF zachęca do udziału w bieżących aktywnościach RODM:

obecnie RODM Katowice przygotowuje kilka wydarzeń i debat. W poniedziałek 30.05 o godzinie 18.00 w Willi Marchołt (ul. Warszawska 37, Katowice) zapraszamy na spotkanie w Wojciechem Płachetką na temat transformacji energetycznej Polski. 01.06 o 19.00 będziemy się łączyć z Jakubem Maciejewskim, który nam opowie o rosyjskiej agresji na Ukrainę prosto z Donbasu. Transmisja będzie dostępna na stronie RODM Katowice na Facebooku. Na początku czerwca startujemy z rekrutacją do Akademii Liderów Dyplomacji. W tym roku będą to cztery spotkania dla około 15 młodych i zaangażowanych ludzi ze Śląska. Liczymy, że spotkania z doświadczonymi dyplomatami zachęcą ich do rozpoczęcia kariery w dyplomacji.

Maciej Szostak – Dyrektor Zarządzający NEF podczas wywiadu z Arturem Tyńskim z XOOG Klastry Energii P.S.A.

NEF posiada doświadczenie w prowadzeniu przedsięwzięć wykraczających poza obszar Europy środkowo-wschodniej. Jednym z nich było wsparcie ekonomii społecznej w gruzińskim regionie Kakhetia oraz udzielenie pomocy poszkodowanym w wyniku wojny w górskim Karabachu.

Fundacja reaguje też na współczesne problemy świata. Od początku trwania konfliktu rosyjsko – ukraińskiego, rozpoczęła aktywne działania na rzecz pomocy uchodźcom przybywającym do Polski. Utworzono Silesian Multicultural Centre, gdzie w lokalnych punktach, znajdujących się w 8 miastach województwa śląskiego tj. Gliwicach, Zabrzu, Katowicach, Rudzie Śląskiej, Zawierciu, Piekarach Śląskich, Toszku i Tarnowskich Górach, oferowana jest pomoc psychologiczna, prawna czy tłumaczeniowa. 

Od niedawna, w ramach Fake News Academy walczy z dezinformacją w internecie, która w XXI wieku stała się potężną bronią, wykorzystywaną przez Federację Rosyjską w czasie aktualnie trwającej wojny. 

Zespół Fake News Academy z przedstawicielami z Karviny (Czechy). 

NEF prowadzi swoją stronę internetową, prężnie działa także w mediach społecznościowych. Przeprowadza wywiady, rozmowy i dyskusje z ekspertami z dziedziny bezpieczeństwa międzynarodowego, czy polityki zagranicznej.

Ponadto redaguje portal neweurope.info, stanowiący forum do przedstawiania własnej wizji polityki zagranicznej przez młodych, niezależnych dziennikarzy. 

Jak mówi Michał Budny – koordynator projektów NEF

Fundacja NEF powstała z myślą, aby skupiać wokół siebie liderów z państw inicjatywy III seas. W szczególności zależy nam na promocji samej idei III seas w Polsce oraz w krajach należących do inicjatywy. Jako przedstawiciele NGO doskonale zdajemy sobie sprawę, jak wielką wagę w procesach decyzyjnych mają organizacje pozarządowe, a w szczególności, jak bardzo wpływają one na kształtowanie opinii decydentów oraz uczestników życia publicznego. 

Warto przekonać się samemu, co jeszcze potrafi New Europe Foundation – neweurope.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button