InwestycjeJawnośćMedia lokalneŻycie Miasta

NGO ramię w ramię z biznesem

Drugiego dnia Europejskiego Kongresu Gospodarczego nie zabrakło wydarzeń spod znaku spraw i innowacji społecznych.

Gospodarka to nie tylko twardy, tradycyjny biznes – można było usłyszeć na korytarzach. Istotnym elementem makroekonomii są NGO, organizacje pozarządowe, które lepiej i szybciej reagują na zmieniające się realia.

Chcemy zmienić dotychczasowe postrzeganie organizacji pozarządowych jako petentów w sferze biznesu mówiących tylko: dajcie – mówi Sylwia Nowik-Spiczonek, Dyrektor Fundraisingu Stowarzyszenia Polski Komitet Narodowy UNICEF. NGO powinny być i na szczęście coraz częściej są równorzędnymi partnerami dla wielu sektorów gospodarki. Firmy i korporacje, ale także konkretne osoby, mogą wówczas zobaczyć efekty swoich działań w sferze charytatywnej czy NGO. To daje wiele i firmom, i ich zarządcom.

Dyrektor Nowik-Spiczonek natychmiast wtóruje Piotr Czapliński z APA GROUP, którego spotkaliśmy już w pierwszym dniu Kongresu, a który ma stoisko tuż obok.

To dokładnie tak jest! Ja pamiętam stan wojenny, byłem wtedy chłopcem, ale pamiętam czołgi. My często nie doceniamy tego, co mamy, że mamy demokrację, a nie czołgi na ulicach. I tak samo jest z biznesem, który co prawda wspiera NGO, ale potem już się niczym nie interesuje. I w ten sposób traci możliwość dostrzeżenia i docenienia tego, co ma. Co dał komuś. Tak nie powinno być.

Podobnego zdania byli przedstawiciele fundacji Siepomaga z Poznania – Weronika Tadeusz i Piotr Karnafel:

Jesteśmy tu, bo nas tu zaproszono i to główny i bardzo ważny powód – podkreśla Weronika Tadeusz. Cieszymy się, że dla organizatorów, dla biznesu i dla klientów ważny jest fakt, że istnieją organizacje pozarządowe, które pomagają potrzebującym. W ostatnim czasie angażujemy się nie tylko w akcje pomocy chorym czy ubogim, ale także – a może przede wszystkim – chcemy wspierać Ukrainę. Tam jest naprawdę wiele do zrobienia i wiele osób, które potrzebują pomocy natychmiast – dodaje pani Weronika.

Przytakuje Jej Piotr Karnafel:

Akcja pomocy Ukrainie jest szeroko komentowana, mamy dużo udostępnień i – co najważniejsze – udało nam się zabrać naprawdę konkretną sumę, bo jest to już ponad 40 000 000 złotych. To nas cieszy i właśnie tym chcemy się tu – w Katowicach na Europejskim Kongresie Gospodarczym – nie tylko pochwalić, ale i zachęcić do wspólnego działania.

Weronika Tadeusz i Piotr Karnafel z fundacji Siepomaga wspierającej między innymi ukraińskich potrzebujących

Warto dodać, że organizacje pozarządowe w naszym regionie są jednymi z najaktywniejszych w Polsce.

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button