Jawność

Nie będzie ułatwienia w dostępie do posiedzeń komisji Rady Miasta

W związku z wprowadzeniem zdalnych posiedzeń komisji Rady Miasta zawnioskowaliśmy o stosowanie zasady jawności ich przebiegu. Otrzymaliśmy odpowiedź od Przewodniczącego Rady Miasta Gliwice.

Przed nastaniem epidemii COVID-19 posiedzenia wszystkich komisji RM odbywały się w trybie stacjonarnym, z poszanowaniem zasady jawności. Zgodnie z prawem i duchem demokracji, na takie posiedzenie wstęp ma każdy obywatel, bez względu na zaproszenie czy posiadanie faktycznego interesu prawnego związanego z pracami danej komisji. Posiedzenie można także nagrywać.

Sytuacja zmieniła się jednak wraz z początkiem 2020 roku, gdy praca utrudniona została przez przybierającą na sile epidemię. Szybko wprowadzono tryb zdalny, zarówno dla sesji RM jak i posiedzeń komisji rady. Przy okazji tej zmiany wprowadzono jednak także utrudnienie w dostępie do posiedzeń, gdyż aby wziąć udział w spotkaniu komisji, należy posiadać specjalny link, który można otrzymać po uprzednim mailowym zgłoszeniu chęci uczestnictwa.

W czym problem? Urzędnicy nie zawsze muszą mieć czas na natychmiastowe przekazanie nam odpowiedniego linku do posiedzenie komisji. Zgodnie z przepisami, na odpowiedź mają… 14 dni. Tymczasem informacja o godzinie posiedzenia komisji może pojawić się na stronie urzędu nawet z zaledwie kilkugodzinnym wyprzedzeniem. Czy zdarzyła nam się sytuacja, w której nie otrzymaliśmy wnioskowanego linku do posiedzenia? TAK. Prośbę o link wysłaliśmy na godzinę przed zakończeniem pracy urzędu, posiedzenie komisji zaczynało się o godzinie 17.00. Linku nie otrzymaliśmy, co uniemożliwiło nam udział w spotkaniu on-line. Nie kierujemy w tym miejscu oskarżeń w stronę urzędników, jest to dla nas oczywiste, że każdy pracuje według swojego planu pracy i nie monitoruje bezustannie skrzynki mailowej. Dlatego zawnioskowaliśmy o opublikowanie w Biuletynie Informacji Publicznej listy stałych linków do posiedzeń wszystkich komisji.

Marek Pszonak, Przewodniczący Rady Miasta Gliwice, odrzucił naszą prośbę, tak ją argumentując:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button