Życie Miasta

Nie daj się oszukać… przez telefon

Tak łatwo się pomylić. Usłyszane przez telefon głosy brzmią inaczej, do złudzenia mogą przypominać naszych bliskich. To naturalne, że chcemy im pomóc… Jednak dwie mieszkanki Zawiercia, 66-latka i 84-latka, nie dały się oszukać.

W poniedziałek, 22 lutego, trafiło na mieszkanki Zawiercia. Niemniej śmiało możemy wyróżnić to jako praktykę stosowaną w całym kraju, Odebrały one telefony, od osób podający się za ich bliskich. Scenariusze tych rozmów wyglądały inaczej, jednak w gruncie rzeczy zmierzały do takiego samego zakończenia. Rozmówcy prosili o wsparcie finansowe, gdyż – rzekomi bliscy – znaleźli się w trudnej sytuacji.

Nagłe sytuacje, na które się powołują nieznani rozmówcy – dzwoniący w nerwach, dodajmy – dotyczą różnych sytuacji. Jednak najczęściej mają związek z nagłymi sytuacjami losowymi np. wypadkami. Zdarzają się też próby wyłudzenie większej kwoty pieniędzy na spłatę pilnych zobowiązań. W ten sposób wykorzystuje się zaufanie osób, nakłaniając ich do zaciągania pożyczek bankowych i niestandardowych zachowań.

84-letnia oraz 66-letnia kobieta nie dała się podejść i wpadła w sidła przestępców. Niemniej jednak dokładnie z zamierzeniem przestępców postąpiła inna, 86-letnia kobieta. Zwiedziona telefoniczną rozmową przekazała zgromadzone oszczędności. Była pewna, że rozmawia z córką, dlatego przekazała kurierowi 18 tys. zł i 100 EUR.

Działanie polegające na podszywaniu się pod kogoś innego, celem wyrządzenia szkody majątkowej lub osobistej zagrożone są karą do 3 lat pozbawienia wolności.

Oczywiście powszechnie wiadomo, że lepiej jest zapobiegać, niż później zmagać się z konsekwencjami. Dlatego też policja opublikowała zbiór zasad bezpieczeństwa:

Seniorze pamiętaj:

Nie przekazuj pieniędzy obcym osobom, ani nie pozostawiaj ich we wskazanym miejscu
Nie podpisuj żadnych dokumentów, nie zapoznając się z nimi, najlepiej skonsultuj to z zaufaną osobą
Nie podawaj swoich danych przez telefon
Pomysłowość oszustów jest ogromna, mogą podszywać się pod wnuczka, policjanta, księdza, hydraulika, czy administratora budynku itp.
Historię przedstawioną przez rzekomego wnuczka, przed przekazaniem pieniędzy u kogoś z rodziny
Zawsze skontaktuj się z zaufaną osobą, powiadom policję
W żadnym wypadku prawdziwi policjanci nie mogą przyjmować pieniędzy, żądać ich wypłaty czy przekazania na wskazane konto. Stróże prawa również nigdy nie informują o prowadzonych przez siebie sprawach telefonicznie
Podejrzewając próbę oszustwa, jak najszybciej skontaktuj się z najbliższą jednostką policji tel. 112 – informuje Komenda Powiatowej Policji w Zawierciu.

fot. Komenda Powiatowej Policji w Zawierciu

Krzysztof A. Kluza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button