Sesja RMWideo

Nie zabrakło mocnych słów. Podsumowanie sesji Rady Miasta Gliwice

Podsumowanie sesji Rady Miasta Gliwice z dnia 27.05.2021 r. Szczególne emocje wzbudził projekt uchwały w sprawie obniżenia opłaty za zajęcie pasa drogowego na ogródki kawiarniane. Padły oskarżenia o “wyznawanie teorii Karola Marksa”.

Wszyscy radni byli obecni. Sesja trwała blisko cztery godziny. Zapis wideo posiedzenia: [LINK].

 1. Informacja o pracy Prezydenta Miasta Gliwice
  1. “Epidemia ustępuje” – obwieszcza prezydent Adam Neumann. Sytuacja w szpitalach stabilna,
  2. 15 maja wznowiła działalność gliwicka tężnia solankowa przy ul. Chorzowskiej,
  3. Do użytku oddano nową hale sportową przy I Liceum Ogólnokształcącym,
  4. Egzaminy: 1646 uczniów przystąpiło w tym roku do matury, 1590 osób zdawało egzamin ósmoklasisty,
  5. Start inwestycji mieszkaniowej przy ul. Zbożowej i Dworskiej,
  6. “Ogródki restauracyjne wracają na gliwicką starówkę, bardzo nas to cieszy” – mówi prezydent Neumann.
  7. Urząd planuje kolejne ograniczanie ruchu na starówce.
 2. Uchwały zmieniające prognozę finansową oraz budżet Miasta Gliwice na 2021 rok.
  1. Radna Katarzyna Kuczyńska-Budka dopytywała o zmiany związane z przesunięciem środków na budowę polderu na potoku Ostropka. Wiceprezydent Śpiewok poinformował o przedłużeniu procedur administracyjnych. Trwa wykonanie koreferatu do dokumentacji projektowej. Drugie pytanie dotyczyło inwestycji na potoku Wójtowianka – jakie prace w tym roku będą realizowane i czy będzie prowadzona wycinka drzew.
  2. Radny Adam Michczyński dopytywał o plany wdrożenia karty mieszkańca, gdyż odpowiednia komisja rady nie została poinformowana o szczegółach. Wiceprezydent Ewa Weber: “jest to realizacja programu wyborczego Pana prezydenta”. Chodzi o wprowadzenie systemu ulg i zniżek na bilety do obiektów miejskich dla osób płacących podatki w Gliwicach. Radny Michczyński podziękował także za przesunięcie 1,5 mln zł na wsparcie sportu w Gliwicach.
 3. Projekt uchwały w sprawie likwidacji Młodzieżowego Domu Kultury w Gliwicach (nagranie od 1:43 minuty). Projekt referowała wiceprezydent Ewa Weber. Więcej o dyskusji przed głosowaniem: Likwidacja Młodzieżowego Domu Kultury przesądzona? Rada podjęła uchwałę Uchwała została przyjęta 15 głosami “za”. Tak głosowali radni:
 1. Uchwała w sprawie ustalenia wysokości opłaty za pobyt dziecka w miejskim żłobku. Na podstawie przeprowadzonych konsultacji z mieszkańcami Gliwic miasto przedstawiło propozycję jednolitej stawki dla wszystkich w wysokości 300 zł niezależnie od dochodów rodziny. W dyskusji głos zabrał radny Chmielewski, który pozytywnie odniósł się do projektu uchwały. Jednocześnie zwrócił jednak uwagę na niewystarczającą liczbę miejsc w miejskich żłobkach. Uchwała została przyjęta przy 23 głosach “za”.
 2. Projekt uchwały w sprawie obniżenia opłat dla restauratorów za zajęcia pasa drogowego na ogródek restauracyjny. Zmiany referował radny Łukasz Chmielewski. Polecamy nagranie z sesji od 2:46. Więcej o projekcie pisaliśmy tutaj: Komisja Budżetu i Finansów – nie dla pomocy restauratorom. Projekt został negatywnie zaopiniowany przez komisje rady oraz prezydenta Adama Neumanna. Dyskusja nad uchwałą była długa i bardzo emocjonalna. Polecamy nagranie od 2:59. “Panie Prezydencie zawsze miałem Pana za liberała, odnoszę wrażenie, że odchodzi Pan od liberalizmu w kierunku ideologii Karola Marksa”- mówił radny Chmielewski. Prezydent ripostował: “To co Państwo robicie wszyscy podpisani pod tym projektem uchwały to jest dla mnie wprost przyznanie się do wyznawania teorii Karola Marksa”. Nie pomogło wystąpienie mieszkańca, przedstawiciela grupy restauratorów. Radni odrzucili uchwałę 14 głosami przeciw. Tak głosowali radni:
 1. Uchwała w sprawie odrzucenia petycji w sprawie zmiany nazwy Placu Rzeźniczego na Plac Praw Kobiet. Radni prawie jednogłośnie zdecydowali o odrzuceniu petycji Młodej Lewicy. Odmiennego zdania był radny Goliszewski, od głosu wstrzymała się Agnieszka Filipkowska.
 2. Uchwała w sprawie odrzuceniu petycji o przyjęcie uchwały sprzeciwiającej się ewentualnemu segregowaniu ludzi i poddawaniu ich eksperymentom medycznym. Petycja została odrzucona.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button