Życie Miasta

Nie żyje pani Tekla Junkiewicz

Dziś rano, 19 sierpnia zmarła pani Tekla Junkiewicz. Gliwiczanka była najstarszą Polką w historii, drugą najstarszą osobą na świecie, ale przede wszystkim kobietą pełną optymizmu i uśmiechu. Te przykrą informację o śmierci 116-latki podał za pomocą mediów społecznościowych gliwicki magistrat.

Pani Tekla Junkiewicz 10 czerwca tego roku obchodziła 116 rocznicę swoich urodzin. W jej domu na dowód uznania pojawili się tacy oficjele jak premier Mateusz Morawiecki, prezydent Gliwic Adam Neumann oraz władze naszego województwa. Życzenia tego dnia płynęły z całej Polski, ponieważ długowieczność Pani Tekli robiła ogromne wrażenie. Przeżywszy 116 lat, 2 miesiące i 9 dni została rekordzistką w historii naszego kraju, ale także drugą najstarszą osobą na świecie.

Pani Tekla Juniewicz na świat przyszła 10 czerwca 1906 roku w Krupsku w ówczesnych Austro-Węgrzech. Polska superstulatka wychowała się w szkole sióstr szarytek w Przetworsku. W tym samym mieście w 1927 roku wyszła za Jana Juniewicza i wraz z mężem przeprowadziła się do Borysławia. W 1928 roku urodziła się pierwsza córka o imieniu Janina, a rok później Urszula. Następnie w wyniku repatriacji w listopadzie 1945 roku przeprowadziła się wraz z mężem i córkami do Gliwic. Mąż Pani Tekli zmarł w 1980 roku, w wieku 95 lat.

Gliwiczanka wyróżniała się nie tylko swoim imponującym wiekiem, ale także ogromną pogodą ducha.  – Pani Tekla przez całe życie była bardzo aktywna, nie znosiła stagnacji. Lubiła kino, programy historyczne, grę w karty i kwiaty, uprawiała ogródek, dużo czytała. Uwielbiała  towarzystwo i podróże. Bardzo kochała swoją rodzinę, z którą była bardzo związanamożemy przeczytać we wspomnieniu na stronie gliwickiego magistratu.

Rodzinie i przyjaciołom Pani Tekli Junkiewicz składamy wyrazy głębokiego współczucia z powodu starty tak wspaniałej osoby.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button