InwestycjeJawność

Nielegalne działania? Ruszyły prace na Wilczych Dołach

Aktywiści alarmują, że działania podejmowane przez miasto na terenie Wilczych Dołów są niezgodne z prawem i zarzucają Urzędowi manipulację. Artykuł na oficjalnej stronie miasta wcale nie uspokoił gliwiczan.

Jak informowali na konferencji prasowej aktywiści, w przypadku nieuwzględnienia niektórych gatunków i braku zezwolenia Regionalnego Dyrektora Ochrony Środowiska na działania na omawianym terenie — w świetle artykułu 131 będzie to wykroczenie, za które grozi kara aresztu lub grzywny, a w przypadku jeśli strata środowiskowa będzie znacznych rozmiarów, będziemy mówili również o przestępstwie. O konferencji na temat Wilczych Dołów możecie przeczytać tutaj.

Według informacji Internautów miasto kontynuuje prace przy tworzeniu suchego zbiornika retencyjnego na potoku Wójtowianka.

Oficjalna strona miasta potwierdza te wiadomości, informując, że zbiornik jet potrzebny bowiem Miasto […] wciąż rozwija się i urbanizuje. Niestety nie uzyskaliśmy telefonicznie komentarza Rzecznika prasowego prezydenta Gliwic, zostaliśmy poproszeni o przesłanie zapytania mailowo. Rzecznik ma 14 dni na odpowiedź, gdy tylko ją uzyskamy, z pewnością Państwa poinformujemy.

Jak podkreślają aktywiści, nie sprzeciwiają się oni całkowicie budowie zbiornika, jednak chcą naciskać, aby rozwiązania z nimi związane były najlepszymi z możliwych. Są natomiast przeciwni budowie zbiornika w proponowanej formie.

Według informacji udzielonych mediom przez stowarzyszenia dbające o roślinność w Gliwicach: Nie zostały wydane wymagane zgody GDOŚ na niszczenie siedlisk chronionych gatunków, o które miasto samo wystąpiło, a więc wszelkie prace budowlane będą NIELEGALNE. Potwierdził to niedawno w wywiadzie dla TVP Katowice rzecznik RDOŚ w Katowicach. Skontaktowaliśmy się z Regionalną Dyrekcją Ochrony Środowiska, nie uzyskaliśmy jednak komentarza na temat sprawy, RDOŚ nie jest już bowiem w niej stroną. Policja w Gliwicach również nie została na razie oficjalnie zawiadomiona. Z pewnością natomiast nie opublikowano informacji, według której zmieniłaby się sytuacja na terenie Wilczych Dołów.

Nieoficjalnie dowiedzieliśmy się, że teren został zabezpieczony taśmami, jednak nie wiadomo nic o podejmowanych na terenie pracach.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button