Życie Miasta

Nocne rozporządzenie luzujące obostrzenia

W poniedziałek przed północą w Dzienniku Ustaw pojawiło się nowe rozporządzenie dotyczące ograniczeń związanych z pandemią koronawirusa. Większość przepisów weszło w życie dzisiaj, czyli we wtorek, 23 lutego. Co się zmieniło?

Kwarantanna

Z kwarantanny zwolnieni zostają: uczniowie pobierający naukę w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, dzieci objęte wychowaniem przedszkolnym w Polsce lub w państwie sąsiadującym i ich opiekunowie, studenci, uczestnicy studiów podyplomowych, kształcenia specjalistycznego i innych form kształcenia, doktoranci kształcący się w Polsce lub w państwie sąsiadującym oraz osoby prowadzące działalność naukową. Kwarantanny nie będą musiały odbywać osoby, którym wystawiono zaświadczenie o wykonaniu szczepienia ochronnego przeciwko COVID-19 szczepionką akceptowaną przez UE.

Lecznictwo uzdrowiskowe

Rozporządzenie uchyla ograniczenia w lecznictwie uzdrowiskowym. Warunkiem rozpoczęcia stacjonarnej rehabilitacji leczniczej w ośrodku rehabilitacyjnym czy turnusu leczniczo-profilaktycznego ma być negatywny wynik testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2, z materiału pobranego w terminie nie wcześniejszym niż 6 dni przed terminem rozpoczęcia turnusu rehabilitacyjnego. Testy te mają być bezpłatne.

SP ZOZ Sanatorium Uzdrowiskowe MSWiA "Orion", ul. Warzelniana 1,  Ciechocinek - Sanatoria, Uzdrowiska Ciechocinek » e-turysta.pl

Aplikacje sędziowskie i prokuratorskie

Z zakazu zgromadzeń wyłączone będą konkursy na aplikację sędziowską i aplikację prokuratorską, w tym aplikacje prowadzone w formie aplikacji uzupełniających, zajęć i sprawdzianów w trakcie tych aplikacji, a także egzaminów sędziowskich i egzaminów prokuratorskich oraz konkursów na stanowiska referendarzy sądowych i asystentów sędziów.

Przesunięcie w kolejności szczepień

Osoby zatrudnione w ogrzewalniach i noclegowniach zostały włączone do grupy pierwszej szczepień przeciwko COVID-19 i mają być szczepieni po pacjentach zakładów opiekuńczo-leczniczych. Poszerzono także grupę uprawnionych do szczepionek w ramach grupy pierwszej pracowników oświaty i placówek wychowawczych.

Kasyna

Do 28 lutego w kasynach oraz obiektach działalności związanej z eksploatacją automatów do gier hazardowych będzie mogła znajdować się nie więcej niż 1 osoba na 15 m2 powierzchni dostępnej dla klientów, przy zachowaniu odległości co najmniej 1,5 m, z wyłączeniem obsługi. Przed wejściem do kasyna będą musiały być zamieszczone informacje o limicie osób, zaś obsługa będzie musiała podejmować środki zapewniające jego przestrzeganie. Klienci kasyn i salonów z automatami nie będą mogli spożywać napojów lub posiłków.

źródło: PAP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button