Nowa stacja benzynowa. Czy utrudni życie mieszkańcom Szobiszowic?
W Szobiszowicach planowana jest budowa nowej stacji benzynowej. Skala hałasu może przekraczać dopuszczalny poziom.
Teren przeznaczony pod inwestycję znajduje się na terenie dzielnicy Szobiszowice, od północy ma graniczyć z ul. Gierymskiego, za którą znajduje się Zespół Szkół Ogólnokształcących Specjalnych nr 7, od wschodu z obiektem handlowym a od zachodu z blokami wielorodzinnymi. Teren znajduje się 4 minuty drogi pieszo od najbliższej stacji benzynowej.
Według założeń ze stacji ma korzystać ok 14 pojazdów na godzinę a z myjnie ok 10 pojazdów na godzinę.
Co ma zostać wybudowane?
Planowana inwestycja to budowa stacji paliw dla samochodów osobowych i ciężarowych. Na omawianym terenie dodatkowo ma zostać wybudowany sklep z zapleczem, myjnia samoobsługowa i stanowiska do czyszczenia pojazdów. Przedsięwzięcie będzie się składać również z miejsc postojowych i zbiornika retencyjnego na wody opadowe.
Poprosiliśmy o komentarz Przewodniczącego Zarządu Rady Dzielnicy Szobiszowice:— Budowa tak dużej stacji paliw wraz z całym zapleczem i szeroko pojęta infrastrukturą budzi moje zdziwienie w kontekście obsługi dużych samochodów ciężarowych. Mam nadzieję, że drogi dojazdowe i wyjazdowe zostaną tak zaprojektowane, aby wspomniane duże auta ciężarowe nie miały możliwości przejazdu ulicą Gierymskiego od stacji w kierunku ulicy Warszawskiej, gdyż ta droga jest kompletnie nieprzystosowana do pojazdów o dużych gabarytach – zauważa radny radny Tomasz Tylutko.
Jak inwestycja wpłynie na życie mieszkańców?
W trakcie prac budowlanych mogą wystąpić oczywiście okresowe uciążliwości takie jak pylenie podczas prowadzenia prac ziemnych czy emisja zanieczyszczeń związanych z pracą silników samochodów i sprzętu budowlanego.
Większe zaniepokojenie budzi jednak fakt, że planowana działalność wiązać się będzie ze wzmożeniem poziomu hałasu w okolicy. Szelest liści to 20 dB, szczekanie psa to około 80 dB, silniki samolotu generują hałas o natężeniu 120 dBa wybuch dużej petardy to nawet 160 dB. Obowiązujące w Polsce dopuszczalne poziomy hałasu komunikacyjnego wyznaczone zostały z uwzględnieniem specyfiki danego obszaru. W miastach powyżej 100 tys. mieszkańców hałas nie może przekraczać 68 dB w dzień (6.00-22.00) i 60 dB w nocy (22.00-6.00). Na osiedlach z zabudową wielorodzinną dopuszczalna norma to 65 dB w dzień i 56 dB w nocy. Natomiast dla zabudowy jednorodzinnej to odpowiednio 61 dB i 56 dB.
Jaki hałas będzie w okolicach stacji?
Według ustaleń ma się tam znajdować:
- klimatyzator o mocy akustycznej nie wyższej niż 63 dB,
- wentylator dachowy o mocy akustycznej nie wyższej niż 65 db,
- odkurzacz o mocy akustycznej nie wyższej niż 75 db,
- dystrybutory paliw płynnych i gazu LPG o mocy akustycznej nie wyższej niż 75 db.
Emisję hałasu z myjni samochodowej i przeładunku paliw do zbiorników magazynowych oszacowano na 72 i 80 db.
Źródłem hałasu będą również pojazdy poruszające się po stacji i parkingu. Według decyzji, mimo ze najbliższym otoczeniem planowanej stacji jest zabudowa mieszkalna i szkoła uznano, że inwestycja nie będzie wpływać na poziom hałasu
Jak inwestycja wpłynie na środowisko?
Przedsięwzięcie zostało zakwalifikowane jako mogące potencjalnie znacząco oddziaływać na środowisko. Według przedstawionej analizy mycie i tankowanie odbywa się przy wyłączonym silniku, nie będzie wiec to znaczącym źródłem emisji zanieczyszczeń. Realizacja projektu będzie wymagała wycinki kilkunastu drzew, co więcej — Prezydent wyraził zgodę na wycinkę w okresie lęgowym.
Z analizy przedstawionej w karcie informacyjnej przedsięwzięcia wynika, że nie będzie ryzyka kumulowania się oddziaływań planowanej budowy z innymi inwestycjami.
Ada Duda
Z trochę innej beczki, ale… czy takie sprawdzenie auta przed zakupem ma większy sens – https://motocontroler.com/sprawdzenie-samochodu-przed-kupnem-krakow-i-okolice/ ?
Jak to widzicie? Na co należy zwrócić uwagę? Czy oni tak wykryją jakieś poważniejsze usterki?
Jakie?