Kultura

Nowa wystawa w Willi Caro!

Od 28 stycznia 2021 r. możemy oglądać nową wystawę pt. „Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” zlokalizowaną w Willi Caro.

Malarski cykl ,,Czarny Śląsk’’ jest wyjątkowy ze względu na swój międzywojenny charakter sztuki polskiej. Połączenie autorstwa Rafała Malczewskiego, w zestawieniu z jednym z najciekawszych przykładów reportażu fotograficznego II Rzeczypospolitej: „Zdjęcia wielkiego przemysłu” Antoniego Wieczorka, przeniesie Was w świat Śląska, który pamiętają jeszcze nasi dziadkowie.

Fotografie, obrazy i rysunki przedstawione w ramach tej wystawy stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. Prace, które są prezentowane w ramach ekspozycji to obrazy i rysunki Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografie Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka. To one stanowią nieodłączony element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. 

Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i były minister przemysłu i handlu wypowiedział takie słowa na temat Śląska:

„Śląsk poznany i zrozumiany przez całą Polskę, Śląsk otoczony należną opieką i życzliwością, Śląsk związany coraz liczniejszemi węzłami z gospodarstwem narodowem Polski może stać się źródłem nowych sił, niedocenionych jeszcze, nowych mocy naszego państwa. Dlatego uczmy się Śląska, uczmy się dziejów tej dzielnicy i tych ludzi z życia i z książek o Śląsku”

Na wystawie znajdują się również ówczesne opracowania reklamujące turystyczno-krajoznawcze walory Śląska, a także fotografie przybliżające instytucje opieki nad sztuką funkcjonujące w latach międzywojennych. Cały cykl ,,Czarny Śląsk’’ 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Wernisaż ma formę on-line, potrwa on do 21 lutego 2021 r. Zajęcia, które są zorganizowane w tym muzeum, są  skierowane do grup przedszkolnych i uczniów klas 1-5 szkół podstawowych. Kuratorem wystawy jest Marek Meschnik i to on oprowadza po tej internetowej wystawie. Wernisaż jest także dostępny muzealnym kanale YouTube. Serdecznie polecamy!

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Back to top button