Kultura

Nowa wystawa w Willi Caro!

Od 28 stycznia 2021 r. możemy oglądać nową wystawę pt. “Fedruję śląski krajobraz… Rafał Malczewski – Antoni Wieczorek” zlokalizowaną w Willi Caro.

Malarski cykl ,,Czarny Śląsk’’ jest wyjątkowy ze względu na swój międzywojenny charakter sztuki polskiej. Połączenie autorstwa Rafała Malczewskiego, w zestawieniu z jednym z najciekawszych przykładów reportażu fotograficznego II Rzeczypospolitej: „Zdjęcia wielkiego przemysłu” Antoniego Wieczorka, przeniesie Was w świat Śląska, który pamiętają jeszcze nasi dziadkowie.

Fotografie, obrazy i rysunki przedstawione w ramach tej wystawy stanowią nieodłączny element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. Prace, które są prezentowane w ramach ekspozycji to obrazy i rysunki Rafała Malczewskiego (syna Jacka Malczewskiego), a także fotografie Antoniego Wieczorka i Jan Bułhaka. To one stanowią nieodłączony element tożsamości regionu i kulturowego dziedzictwa przedwojennej Polski. 

Eugeniusz Kwiatkowski, wicepremier i były minister przemysłu i handlu wypowiedział takie słowa na temat Śląska:

„Śląsk poznany i zrozumiany przez całą Polskę, Śląsk otoczony należną opieką i życzliwością, Śląsk związany coraz liczniejszemi węzłami z gospodarstwem narodowem Polski może stać się źródłem nowych sił, niedocenionych jeszcze, nowych mocy naszego państwa. Dlatego uczmy się Śląska, uczmy się dziejów tej dzielnicy i tych ludzi z życia i z książek o Śląsku”

Na wystawie znajdują się również ówczesne opracowania reklamujące turystyczno-krajoznawcze walory Śląska, a także fotografie przybliżające instytucje opieki nad sztuką funkcjonujące w latach międzywojennych. Cały cykl ,,Czarny Śląsk’’ 

Eksponaty pochodzą ze zbiorów: Biblioteki Jagiellońskiej, Biblioteki Śląskiej w Katowicach, Muzeum w Chorzowie, Muzeum Jacka Malczewskiego w Radomiu, Muzeum Narodowego w Poznaniu, Muzeum Narodowego w Warszawie, Muzeum Śląskiego w Katowicach, Muzeum Tatrzańskiego w Zakopanem, Narodowego Archiwum Cyfrowego. 

Wernisaż ma formę on-line, potrwa on do 21 lutego 2021 r. Zajęcia, które są zorganizowane w tym muzeum, są  skierowane do grup przedszkolnych i uczniów klas 1-5 szkół podstawowych. Kuratorem wystawy jest Marek Meschnik i to on oprowadza po tej internetowej wystawie. Wernisaż jest także dostępny muzealnym kanale YouTube. Serdecznie polecamy!

Martyna Urban

3 Comments

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button