Inwestycje

Nowe autobusy hybrydowe na gliwickich ulicach

W siedzibie Przedsiębiorstwa Komunikacji Miejskiej podpisano umowę z wykonawcą – firma MAN Truck & Bus Polska dostarczy Gliwicom 15 nowoczesnych i ekologicznych pojazdów. Prezydent Gliwic Adam Neumann był obecny przy podpisaniu umowy.  

Do tej pory autobusy z napędem hybrydowym były tylko testowane w Gliwicach. Nadszedł czas na zmiany –  pod koniec roku 15 nowoczesnych autobusów na stałe zagości na ulicach miasta Gliwice. Pojazdy będą nowoczesne, niskopodłogowe, przegubowe, wyposażone w klimatyzację, monitoring, nowoczesny system oczyszczania spalin i napęd hybrydowy, jednym słowem będą ekologiczne. Dodatkowym ich atutem będzie wygoda. Autobusy zostały stworzone także pod kątem osób niepełnosprawnych, aby czuły się w nich bezpiecznie i komfortowo. 

Pod koniec 2021 roku marka MAN Lion’s City 19C dla PKM Sp. z o.o. z siedzibą w Gliwicach dostarczy piętnaście fabrycznie nowych, niskopodłogowych autobusów komunikacji miejskiej. Pojazdy firmy MAN posiadają napęd hybrydowy oraz dodatkowe ekologiczne cechy takie jak: funkcja rekuperacji energii. Jest to ważna czynność, ponieważ dochodzi do gromadzenia energii wynikającej z hamowania autobusu w specjalnym kondensatorze (supercaps) i wykorzystania jej do wspierania silnika spalinowego autobusu przez dodatkowy silnik elektryczny w czasie napędu pojazdu. 

Jak mówi prezes PKM Gliwice, Henryk Szary

,,Zależy nam na zdrowiu mieszkańców, dlatego staramy się podejmować kroki minimalizujące emisję spalin do atmosfery. Zakup autobusów jest właśnie jednym z tego typu kroków w drodze do czystego środowiska”

Autobusy hybrydowe, które wyjadą na ulice Gliwic pod koniec roku, będą kosztować 23 mln zł i zostaną sfinansowane ze środków własnych PKM. Każdy tego typu pojazd pomieści 147 pasażerów. Przedsiębiorstwo Komunikacji Miejskiej w Gliwicach regularnie modernizuje swój asortyment i wymienia starsze autobusy na nowe – bardziej ekologiczne. Taki typ działań wpisuje się w wizję miasta nowoczesnego, ekologicznego i przyjaznego dla mieszkańców Gliwic. 

Swoje stanowisko w tej sprawie wyraził także prezydent Gliwic – Adam Neumann: 

,,Zdrowie i komfort życia gliwiczan są dla nas najważniejsze, dlatego cieszymy się, że na ulice naszego miasta wyjadą nowe, przyjazne środowisku autobusy hybrydowe, a flota gliwickiego PKM-u zostanie zasilona pojazdami nowej generacji”.

Na tym lista inwestycji się nie kończy – w 2022 r. na ulice miasta wyjedzie 10 elektrycznych autobusów marki Volvo. Pojazdy będą kursować na linii A4 między zajezdnią PKM a Teatrem Miejskim oraz na linii nr 676. Wiąże się to także z inwestycją wybudowania stacji ładowania.  Przedsiębiorstwu Komunikacji Miejskiej w Gliwicach udało się zdobyć unijne dofinansowanie tego projektu w kwocie 27 mln zł. 

Źródło: UM Gliwice

Martyna Urban

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button