InwestycjeŻycie Miasta

Nowe oblicze Wójtowianki

Gliwicki magistrat zapowiada powstanie nowego terenu rekreacyjnego w południowej części miasta. Na jego potrzeby zostanie zagospodarowany suchy zbiornik retencyjny w pobliżu osiedla Sikornik. Będzie miał chronić przed ulewnymi deszczami, a także być przestrzenią o charakterze parkowym z wieloma udogodnieniami. Co istotne realizacja tej inwestycji nabiera tempa, ponieważ właśnie podpisano umowę z jej wykonawcą.

Na terenie znajdującym się pomiędzy osiedlem Sikornik a obwodnicą miejską aktualnie budowany jest suchy zbiornik retencyjny. Umiejscowiony będzie dokładnie na potoku Wójtowianka, który stanowi bardzo ważną rolę w przeciwpowodziowej ochronie Gliwic. Jak zapewnia magistrat zbiornik już teraz pełni funkcję retencyjną, ograniczając dopływ wody w kierunku ul. Nowy Świat i nie zmieni się to podczas realizacji inwestycji.

W postępowaniu przetargowym miasto wybrało ofertę konsorcjum firm MELKAD Sp. z o.o. i Zakładu Wielobranżowego MELKAD Klemens Scheithauer. Wykonawcy zajmą się zarówno zaprojektowaniem, jak i robotami budowlanymi.  W ramach podpisanej umowy prace powinny zakończyć się pod koniec trzeciego kwartału 2023 roku.

O idei nowej przestrzeni miejskiej miasto poinformowało już jakiś czas temu. Przedstawiona została wtedy koncepcja przygotowana przez Pracownię 44STO, a teraz wykonawca doprecyzuje ją w projekcie. Na ten moment wiemy, że mają pojawić się elementy małej architektury, takie jak ławki, leżaki i pergole oraz stoły piknikowe z wiatami. Zainstalowane zostaną również bujaki dla dzieci, punkty obserwacyjne oraz minipark, plac zabaw i plenerwowa siłownia. Na teren nowego miejsca wypoczynkowego na mapie Gliwic dojechać będzie można rowerem, ponieważ przewidziano również ścieżki dla rowerzystów.

– Nowa, zielona i bezpieczna przestrzeń rekreacyjna nad Wójtowianką będzie miejscem atrakcyjnym dla osób w różnym wieku. Taki spory teren rekreacyjny bardzo przyda się w pobliżu Sikornika i Wójtowej Wsi, gdzie istnieją i będą powstawać nowe domy dla gliwiczan. Wcześniej teren ten należał w znacznej części do osób prywatnych, a korzystanie z niego było dobrą wolą właścicieli działek. Teraz zmieni się w ogólnodostępną miejską przestrzeń – ładną, zieloną i umożliwiającą relaks w gronie rodziny lub znajomych, pozwalającą też na aktywność fizyczną  mówi Mariusz Śpiewok, zastępca prezydenta Gliwic.

Nowa przestrzeń ma być w pełni oświetlona i  dostosowana do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Całość uzupełni liczna roślinność, która ma ozdabiać to miejsce przez cały rok. Prace zostaną przeprowadzone etapami, a całkowity koszt zagospodarowania zbiornika wyniesie prawie 17,9 mln złotych. Mniej więcej połowa kosztów zostanie pokryta ze środków unijnych, jednak magistrat zapewnia, że stara się o zwiększenie dofinansowania.

wizualizacja Pracowni 44STO

Żródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button