Konsultacje społeczneŻycie Miasta

Nowe opłaty za żłobki

Urząd Miejski szykuje nowe opłaty za pobyt dziecka w Żłobkach Miejskich w Gliwicach. Prezydent zarządził konsultacje społeczne, w których zaproponuje dwa systemy opłat.

Prezydent Miasta Gliwice wydał zarządzenie w sprawie przeprowadzenia konsultacji społecznych. Konsultacje potrwają od 6 do 21 kwietnia. Przeprowadzone zostaną za pośrednictwem ankiety internetowej opublikowanej na stronie urzędu miejskiego.

W Gliwicach działają obecnie Żłobki Miejskie z czterema oddziałami w różnych częściach miasta. Łącznie mogą one przyjąć 241 dzieci. W placówkach tych obowiązuje skomplikowany sposób naliczania opłat za pobyt maluchów, na co często skarżą się rodzice. Miasto przygotowało więc czytelniejsze propozycje, które chce poddać pod głosowanie gliwiczan. 

W miejsce obecnego wzoru wprowadzona ma być stała opłata miesięczna za pobyt dziecka w publicznym żłobku. Obecnie opłata w żłobku miejskim w Gliwicach jest liczona od godziny i kształtuje się – w  zależności od dochodu – w przedziale od 62 groszy do 5,62 zł za godzinę. Tymczasem stała miesięczna opłata to standard w wielu śląskich miastach.

www.gliwice.eu

Jak zmienią się opłaty za żłobek?

Pierwsza propozycja to wprowadzenie jednakowej, stałej, miesięcznej opłaty dla wszystkich (bez względu na liczbę nieobecności dziecka). Wysokość opłaty ustalona ma być na poziomie 300 zł. Druga propozycja przewiduje trzy stawki w zależności od dochodu netto na osobę w rodzinie. Rodziny uzyskujące dochód do 1 100 zł netto na osobę płacić będą 150 zł, rodziny osiągające dochód do 1 700 zł na osobę zapłacą 250 zł. W przypadku przekroczenia tego progu opłata wyniesie 400 zł. W każdym z wariantów rodzice dodatkowo płaciliby do 7 zł dziennie za wyżywienie. Tak jak dotąd, opłata za wyżywienie nie byłaby pobierana w przypadku nieobecności dziecka.

Uzasadniając propozycję zmian, Miasto przytacza garść informacji na temat działalności Żłobków Miejskich.

W ubiegłym roku wpływy z opłat rodziców w Żłobkach Miejskich wyniosły około 350 tys. zł, ale na utrzymanie tych placówek miasto wydało ponad 4 mln zł więcej. Koszt utrzymania miejsca dla jednego dziecka w żłobku publicznym wynosi około 1400 zł miesięcznie. W ubiegłym roku dotacje w łącznej wysokości ponad 2 mln zł otrzymały wszystkie niepubliczne placówki, które przystąpiły do miejskiego konkursu. To 13 z 17 żłobków prywatnych. Miasto obecnie wspiera finansowo rodziców 600 dzieci korzystających ze żłobków niepublicznych. W 2013 roku Gliwice dopłacały do 20 miejsc w żłobkach niepublicznych, a obecnie liczba ta sięga 600. W zależności od stawek obowiązujących w danej placówce niepublicznej, miejskie dopłaty wynoszą od 250 do 500 zł miesięcznie. W żłobkach prywatnych opłaty pozostają jednak generalnie wyższe niż w miejskich. W żłobkach prywatnych, które otrzymują miejskie dotacje, rodzice płacą miesięcznie od mniej więcej 700 zł do ponad 1100 zł.

Aktualnie żłobki publiczne i niepubliczne w Gliwicach mogą przyjmować w sumie 1020 maluchów. Choć wciąż miejsc nie wystarcza dla wszystkich chętnych, miasto plasuje się w śląskiej czołówce pod względem tzw. użłobkowienia, czyli liczby miejsc w stosunku do liczby dzieci w wieku 0 – 3.

www.gliwice.eu

Jak opłaty kształtują się w innych miastach woj. śląskiego? Urząd przytoczył dane za 2020 rok. Podana kwota to całkowita opłata miesięczna przy założeniu 9-godzinnego pobytu dziecka 21 dni w miesiącu:

Dąbrowa Górnicza – 246 zł
Katowice – 255 zł
Sosnowiec – 286 zł
Mysłowice – 297 zł
Piekary Śląskie – 305 zł
Zabrze – 315 zł
Tychy – 315,50 zł
Siemianowice Śląskie – 338,10 zł
Chorzów – 350,70 zł
Świętochłowice – 399 zł
Jaworzno – 402 zł
Jastrzębie-Zdrój – 427,50 zł
Ruda Śląska – 442,20 zł
Bielsko-Biała – 505,50 zł
Bytom – 541,75 zł
Częstochowa – 547,00 zł
Rybnik – 568 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button