Media lokalneŻycie Miasta

Nowy obiekt noclegowy dla uchodźców przy ul. Jasnej

W miniony piątek odbyło się uruchomienie nowego obiektu noclegowego dla uchodźców w Gliwicach. Budynek, który niedawno został nabyty przez miasto ma dać schronienie dla blisko 100 osób. Jednak nie byłoby to możliwe, gdyby nie wielka pomoc gliwiczan.

Obiekt przy ul. Jasnej 31B został wyremontowany przez Zarząd Budynków Miejskich i Towarzystwo Budownictwa Społecznego. Natomiast wyposażenie tego obiektu zostało ufundowane przez takie firmy jak Euvic, Sest Luve Polska oraz Aiut. Do uruchomienia tego ośrodka przyczyniły się również jednostki samorządowe, spółki miejskie, a także wiele innych podmiotów.

Niewątpliwie pierwszy miesiąc tragicznej sytuacji na Ukrainie, która wpłynęła na ogromny napływ obywateli Ukrainy do naszego kraju musiał wywołać zdecydowane kroki ze strony rządu oraz władz poszczególnych miast. Prezydent Adam Neumann zdecydował się scentralizować pomoc uchodźcom do jednego miejsca, którym jest kupiony w lutym przez miasto budynek przy ul. Jasnej 31B. Początkowo miały zostać przeniesione do niego niektóre wydziały magistratu i jednostki samorządowe. Przez najbliższe kilka miesięcy będzie jednak domem dla blisko 100 osób, które na miejscu uzyskają pełne wsparcie. – To kolejny obiekt, w którym uchodźcy będą mogli znaleźć schronienie. Przygotowaliśmy około 30 pokoi dla blisko 100 osób. Urządziliśmy łazienki, kuchnie, jadalnie, miejsca do zabawy dla dzieci. Udało nam się to zrobić wspólnie – w inicjatywę był zaangażowany samorząd, miejskie jednostki organizacyjne, miejskie spółki, strażacy, ale także firmy i osoby prywatne. Bardzo dziękuję wszystkim, którzy pomogli w stworzeniu tego miejsca – podkreśla prezydent Gliwic, Adam Neumann

Co najważniejsze w budynku przy ul. Jasnej poza punktem noclegowym będzie też Punkt Pomocy Ukrainie, w którym uchodźcy będą mogli załatwić wszelkie formalne sprawy. Urzędnicy oraz wolontariusze wytłumaczą wszystkim osobom, co należy zrobić, by otrzymać numer PESEL, a także w jaki sposób odnaleźć się na polskim rynku pracy. Pracownicy CISu będą dostępni zarówno na miejscu, jak i telefonicznie. Natomiast obecni na miejscu pracownicy Ośrodka Pomocy Społecznej pomogą zgromadzonym na miejscu obywatelom Ukrainy w wypełnieniu wniosków na jednorazowe świadczenia pieniężne w wysokości 300 zł. Warto również podkreślić, iż budynek przy ul. Jasnej wyposażony jest we wszelkie sanitariaty oraz strefy zabaw dla dzieci. Na miejscu jest również punkt wydawania posiłków, jadalnia oraz kuchnia.  

wyposażona łazienka
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice
pralnia
fot. D. Nita-Garbiec / UM Gliwice

Źródło: UM Gliwice

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button