Inwestycje

Nowy szpital coraz bliżej – urząd informuje o szczegółach inwestycji

Nowoczesny szpital to inwestycja kluczowa dla medycznego zabezpieczenia gliwiczan. Obiekt przy ulicy Kujawskiej ma być odpowiedzią na potrzeby mieszkańców naszego miasta. Urząd Miejski zdradza szczegóły inwestycji.

Bardzo obszerny artykuł na temat realizowanej inwestycji ukazał się w Miejskim Serwisie Informacyjnym. Temat szpitala jest niezwykle ważny dla mieszkańców, aż dziw, że za inwestycja nie była do tej pory dla Miasta większym priorytetem, zamiast tego budowano np. hale sportowe. W tym samym czasie doniesienia o warunkach pracy na niektórych oddziałach szpitala miejskiego budziły niedowierzanie. Należy cieszyć się jednak, że inwestycja w końcu doczekała się realizacji (jest na etapie projektowania – projekt będzie gotowy jeszcze w tym roku). Pierwsza łopata na placu budowy ma zostać wbita w połowie 2022 roku.

Budynek ma mieć 5 kondygnacji (podpiwniczenie, parter i trzy piętra), a na dachu lądowisko dla śmigłowców medycznych. Z myślą o pacjentach i odwiedzających zaprojektowano przy obiekcie strefę relaksu – park od strony ul. Kujawskiej. Od południowej strony budynku, przewidziano plac zabaw i teren rekreacyjno-sportowy. W poszczególnych segmentach szpitala zlokalizowano 12 oddziałów łóżkowych, natomiast w części centralnej budynku – główne szpitalne działy obsługowe.

MSI 16/2021

W nowym szpitalu znajdzie się 356 łóżek dla pacjentów w pokojach jedno i dwułóżkowych, zlokalizowanych w 12 oddziałach. To skok jakościowy dla pacjentów. Na parterze szpitala zlokalizowany będzie SOR z 10-stanowiskowym obszarem tzw. triagu umożliwiający wstępną ocenę stanu pacjenta, obszar resuscytacyjno-zabiegowy z salą zabiegową, dwoma salami resuscytacyjno-zabiegowymi i salą intensywnej terapii, a także obszar konsultacyjny z 5 gabinetami dla dzieci i dorosłych. Obok SOR zlokalizowano dwie pracownie tomografii komputerowej, dwie pracownie RTG i jedną pracownię rezonansu magnetycznego. Na I piętrze zaplanowano 7 sal operacyjnych.

Jakie oddziały pracować będą w nowym budynku szpitala? Oddział chorób wewnętrznych z pododdziałem nefrologicznym (60 łóżek), chirurgii ogólnej z pod-oddziałem chirurgii naczyń (59 łóżek), chirurgii urazowoortopedycznej (40 łóżek), kardiologii (40 łóżek), pediatrii (31 łóżek), chirurgii dziecięcej (14 łóżek), okulistyki (10 łóżek), urologii (33 łóżka), anestezjologii i intensywnej terapii (13 łóżek), anestezjologii i intensywnej terapii dla dzieci (4 łóż-ka), neurologicznym i udarowym (32 łóżka), rehabilitacji (20 łóżek). W obiekcie znajdą się także: stacja dializ, zakład diagnostyki obrazowej, pracownia endoskopii, pracownia hemodynamiki i elektrofizjologii, laboratorium analityczne i mikrobiologiczne, bank krwi, zakład rehabilitacji, Miejski Serwis Informacyjny – Gliwice • 16/2022 (1053), 22 kwietnia 20215pracownia kardiometrii. Nie zabraknie także zaplecza typowego dla obiektów szpitalnych: sterylizatorni, dezynfekatorni, magazynu gazów medycznych, apteki szpitalnej, bufetu, sklepu, apteki przyszpitalnej. Pomyślano też o lądowisku dla helikopterów Lotniczego Pogotowia Ratunkowego.

Nie zabraknie zespołu poradni przyszpitalnych z 31 gabinetami – podstawowej opieki zdrowotnej, opieki nocnej i świątecznej, chirurgicznej ogólnej, dziecięcej i urazowoortopedycznej, dermatologicznej, urologicznej, diabetologicznej, nefrologicznej, endokrynologicznej, gastroenterologicznej, kardiologicznej, reumatologicznej, neurologicznej, rehabilitacyjnej, zdrowia psychicznego, okulistycznej, psychologicznej, pediatrycznej, medycyny pracy, żywienia, chirurgii naczyniowej.

MSI 16/2021

Powierzchnia obiektu wyniesie ok. 57 tys. m2. W budynku zaplanowano rezerwę ok. 2 tys. m2 (na trzecim piętrze), którą przyszłościowo będzie można przekształcić w kolejny oddział na ok. 60 łóżek, zaś na terenie zajmowanym przez szpital także rezerwę pod budowę dodatkowego segmentu. W sąsiedztwie szpitala powstanie parking dla 353 samochodów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button