InwestycjeKonsultacje społeczne

O czyich celach mówił prezydent? [ZDJĘCIA]

W poniedziałek 15 listopada odbyło się spotkanie w sprawie Ogrodów Działkowych na Trynku. Działkowcy, którzy zapełnili salę, mieli okazję przedstawić swoje zdanie i wysłuchać prezydenta Adama Neumanna i wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka.

Działkowcy jasno określili swoje postulaty, wśród których wymienili:

  • Brak likwidacji terenów zielonych i rekreacyjnych w Dzielnicy Trynek – Ogrodów Działkowych w Dzielnicy
  • Przyłączenie się do Ogrodów Działkowych ,,Świt” będących pod PZD
  • Zmiana zapisów umowy dzierżawy: zmiana umów na wieloletnie, powołanie zarządu, wprowadzenie regulaminu użytkowania
  • Miasto pozostaje właścicielem działki 02 MWn

Prezydent Neumann skomentował dyskusję słowami ,,Nasze cele są zbieżne“, jednak wbrew oczekiwaniom działkowców Miasto nie zamierza walczyć o pozostawienie ogródków działkowych użytkownikom, argumentując decyzję potrzebą stworzenia otwartej przestrzeni dla wszystkich mieszkańców dzielnicy. Zacytowane zdanie było na bieżąco komentowane na stronie internetowej integrującej aktywistów. Na grupie możemy przeczytać między innymi: “Nasze cele” czyli czyje? Prezydent jest wykonawcą woli mieszkańców a nie władcą czy właścicielem miasta.

Miasto planuje wybudowanie alei spacerowej między ul. Nowy Świat a Toruńską. Taka inwestycja spowoduje likwidację przynajmniej części ogródków działkowych na tym terenie. Działkowcy proszą o reakcję, uważają bowiem że z terenu korzysta zdecydowanie więcej osób, niż jest to szacowane (wliczając w to całe rodziny i przyjaciół). Użytkownicy ogródków argumentowali, że miejsce jest szansą na wypoczynek i aktywność dla seniorów, zaznaczają również, że na ogródku spędza się wiele więcej czasu niż na ławce w parku. Uczestnicy spotkania zauważyli nawet, że likwidacja ich zielonej przestrzeni może sprawić, że seniorzy zamienią ogródki na ławeczkę w przychodni. Odnieśli się również do uwag niektórych internautów i prezydenta o zaniedbane działki — zauważyli, że niektórzy działkowcy bali się inwestować w teren, bojąc się sytuacji, z jaką teraz muszą się mierzyć. Podkreślili również, że mimo opłat za dzierżawę terenu, nie było nigdy nadzoru nad działkami, co utrudniało przekazanie zaniedbanego ogródka innym chętnym mieszkańcom, którzy mogliby o niego odpowiednio zadbać.

Działkowcy nie sprzeciwiają się budowie alei. Wręcz przeciwnie, przedstawili nawet konkretny pomysł, jak można zrealizować inwestycję, tak aby każda ze stron była zadowolona. Autorką projektu, który weźmie udział w konkursie, jest młoda projektantka, która pochodzi z Trynku. Monika Głowacka przedstawiła na spotkaniu propozycję organizacji okolicy, która zapewnia teren otwarty dla mieszkańców dzielnicy, ale gwarantuje również teren działkowcom. Sprzeciwia się ona likwidacji działek, jak zauważyła podczas spotkania: Nie tak prowadzi się projektowanie urbanistyczne.

Na spotkaniu, którego organizatorem był Andrzej Cybulski, pojawiło się blisko 100 osób. Obecność i aktywność użytkowników terenu świadczy o tym, jak ważny jest ten teren dla mieszkańców dzielnicy. Zebrani opowiadali o swoich historiach związanych z ogrodami oraz o chęci współuczestniczenia w projektowaniu terenu. Poruszenie wśród obecnych wywołały słowa prezydenta dotyczące partycypacji mieszkańców w kreowaniu miasta oraz konieczności rozwoju miasta.

Przedstawiciele władzy nie zaprzeczyli jednak pogłoskom, które mówią o planach przeznaczenia części terenu pod zabudowę deweloperską. Co więcej, uczestnicy dyskusji usłyszeli, że działka, która w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczona pod budownictwo mieszkaniowe, nie zostanie sprzedana do momentu ustalenia kształtu alei.

Organizatorzy spotkania zauważyli, że nie wszyscy radni z okręgu wzięli udział w spotkaniu, a to oni powinni reprezentować swoich wyborców i walczyć o ich dobro. Obecni na sali byli radni Łukasz Chmielewski oraz Krzysztof Procel. Na sali obecna była również radna Katarzyna Kuczyńska-Budka, która przez swoje konto na facebooku również zadeklarowała wsparcie działkowców.

Prezydent Adam Neumann, relacjonując spotkanie na swoim facebookowym profilu napisał: […] Wysłuchaliśmy stanowiska dzierżawców i jestem przekonany, że nasze cele są zbieżne – zależy nam na optymalizacji projektu z uwzględnieniem zachowania walorów przyrodniczych oraz udostępnieniem tego terenu jak największej grupie mieszkańców. Jesteśmy otwarci na pomysły i propozycje wszystkich Państwa i będziemy dążyć do kompromisu.

Spotkanie było transmitowane online, nagranie jest dostępne na grupie Ogrody Działkowe Trynek. Podczas spotkania działkowcy zbierali podpisy pod listą poparcia dla projektu na Aleję Noworybnicką autorstwa Moniki Głowackiej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button