WywiadyŻycie Miasta

O Donbasie z Donbasu…

Jakie to uczucie, gdy dwadzieścia godzin na dobę doświadczasz ostrzeliwania artylerii wojskowej? Jak opisać ten stan, gdy chowasz się w okopach? Czy to strach, czy już przerażenie?

To nie wstęp do fabuły nowego filmu, to rzeczywistość tuż za naszą wschodnią granicą. Nie ma tu mowy o fikcyjnych postaciach, to dramat każdego pojedynczego człowieka i każdej ukraińskiej rodziny. Wreszcie… to 97. dzień codzienności żołnierzy walczących na froncie.

W ubiegłą środę, w ramach Regionalnego Ośrodka Debaty Międzynarodowej (RODM) w Katowicach odbyła się wyjątkowa rozmowa. O wojnie, z samego jej centrum opowiadał na żywo Jakub Maciejewski – publicysta tygodnika „Sieci” i portalu wPolityce.pl, związany z krakowskim Dwumiesięcznikiem ARCANA. Po drugiej stronie znalazł się Petros Tovmasyan – ekspert New Europe Foundation.

Bliżej już się nie da. Tak można określić to, w jaki sposób Jakub Maciejewski na własnej skórze mógł odczuć wszystko to, o czym większość z nas dowiaduje się głównie z telewizyjnych relacji. Chowając się w schronach, okopach wojennych wraz z narodem ukraińskim poddawany był bombardowaniu. W szpitalach widział walkę lekarzy o życie osób, które ucierpiały na froncie. Przytacza problemy, z którymi muszą się mierzyć mieszkańcy żyjący w wojennych realiach – brak dostępu do wody czy elektryczności to tylko niektóre z nich. Tak naprawdę to już o krok od katastrofy humanitarnej.

Gdy Petros Tovmasyan pyta o morale armii ukraińskiej i społeczeństwa ukraińskiego, Jakub Maciejewski przyznaje, że w Ukrainie przebywa od pierwszych dni konfliktu – realia tej wojny są absolutnie specyficzne. Mówi o strachu żołnierzy, o trudnych emocjach i chwilach zwątpienia. Jednak mimo tego oni walczą nadal. Jak długo?

Skoro już tylu moich przyjaciół zginęło, skoro zgwałcono kobiety na moim osiedlu, skoro nadal trwa bombardowanie… to jak się teraz poddać? Będziemy walczyć do samego końca – reporter przytacza fragmenty rozmów z żołnierzami.

Poruszono również temat odbudowy Ukrainy i to, w jaki sposób należy działać, by nasze działania niosły realną pomoc. Czy Unia Europejska zawiodła? Co jeszcze można by zrobić, a czego zaniechano? Czy celem Kremla jest przebudowa całego świata? Jak długo będzie trwać jeszcze konflikt w Europie Środkowo – Wschodniej? Kto odniesie zwycięstwo? Co będzie dalej?

To tylko niektóre z pytań, na które odpowiedź nie jest wcale taka oczywista.

Wojna jest zjawiskiem, które dotyka też nas. Dotyka całej Europy. To w dużej mierze również od Polski zależy, w którą stronę potoczą się dalsze losy tych strasznych wydarzeń

– podkreśla Jakub Maciejewski.

Całość rozmowy dostępna jest powyżej.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button