JawnośćKonsultacje społeczne

Oburzeni działkowcy: ,,Najważniejsze postulaty zostały odrzucone…” [WIDEO]

Dwa miesiące temu odbyło się spotkanie w sprawie Ogrodów Działkowych na Trynku. Działkowcy mieli okazję przedstawić swoje zdanie i wysłuchać prezydenta Adama Neumanna i wiceprezydenta Mariusza Śpiewoka. Dziś zgłaszają: Najważniejsze postulaty działkowców zostały odrzucone.

Pismo, które zostało nam przekazane przez przedstawiciela rekreacyjnych ogrodów działkowych w Dzielnicy Trynek, Andrzeja Cybulskiego, rozpoczyna się słowami Deklaracje słowne, które padły z usta władz miasta Gliwice na spotkaniu z działkowcami, nie pokrywają się z odpowiedzią pisemną.

Na listopadowym spotkaniu działkowcy jasno określili swoje postulaty, wśród których wymienili:

  • Brak likwidacji terenów zielonych i rekreacyjnych w Dzielnicy Trynek – Ogrodów Działkowych w Dzielnicy
  • Przyłączenie się do Ogrodów Działkowych ,,Świt” będących pod PZD
  • Zmiana zapisów umowy dzierżawy: zmiana umów na wieloletnie, powołanie zarządu, wprowadzenie regulaminu użytkowania.

Działkowcy nie sprzeciwiają się budowie alei. Wręcz przeciwnie, przedstawili nawet konkretny pomysł, jak można zrealizować inwestycję, tak aby każda ze stron była zadowolona. Autorką projektu, który weźmie udział w konkursie, jest młoda projektantka, która pochodzi z Trynku. Monika Głowacka przedstawiła na spotkaniu propozycję organizacji okolicy, która zapewnia teren otwarty dla mieszkańców dzielnicy, ale gwarantuje również teren działkowcom. 

Wśród postulatów użytkowników terenu znalazł się również apel, o wzięcie pod uwagę głosu mieszkańców podczas projektowania Alei Noworybnickiej. Niestety, zgodnie z decyzją dyrektora MZUK odrzucono propozycję uczestniczenia strony społecznej (działkowców) w jury konkursu. Działkowcy uważają, że decyzja ta jest sprzeczna z deklaracjami złożonymi na spotkaniu z działkowcami, jak podkreślają, wiceprezydent miastam Mariusz Śpiewok powiedział podczas spotkania: „Jeśli wpłynie taki wniosek to na pewno zostanie rozpatrzony pozytywnie”.

Zostały nam udostępnione nagrania organizatorów listopadowego spotkania z wypowiedziami władz miasta:

Mieszkańcy dzielnicy podkreślają, że regulamin konkursu nie uwzględnia wagi oraz ilości punktów za opinię strony społecznej. A w odpowiedzi działkowców możemy przeczytać: Z naszych informacji wynika, że zarówno radny miasta Gliwice z naszego okręgu nr 4, jak i Rada Dzielnicy Trynek, również nie będzie brała udziału w jury konkursu, a jedynie uczestniczyć w opiniowaniu koncepcji.

Tekst wystosowany przez przedstawiciela rekreacyjnych ogrodów działkowych w Dzielnicy Trynek zakończony został słowami: Dodam również, że strona społeczna, czyli: działkowcy, radni miasta Gliwice, jak i Rada Dzielnicy Trynek powinna brać czynny udział w ocenie koncepcji, ponieważ reprezentują mieszkańców i powinni mieć decydujący wpływ na ocenę końcową konkursu i inne ważne sprawy dzielnicowe. Takie daje możliwości Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej.

Poniżej publikujemy pełen tekst odpowiedzi przedstawiciela rekreacyjnych ogrodów działkowych w Dzielnicy Trynek, Andrzeja Cybulskiego:

Wystosowaliśmy maila z prośbą o komentarz rzecznika prezydenta, Łukasza Oryszczaka. Rzecznik ma 14 dni na odpowiedź, gdy tylko ją uzyskamy, poinformujemy Państwa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button