Życie Miasta

Obywatelskie zatrzymanie pijanego kierowcy

Świadek zatrzymał pijanego kierowcę na ulicy Kozielskiej. Mężczyzna chciał udzielić pomocy poszkodowanym po tym jak zobaczył samochód zjeżdżający do rowu. Jak się okazało kierujący samochodem osobowym miał prawie 4 promile w organizmie.

Do zdarzenia doszło w poniedziałek 26.07 około godziny 13. Mężczyzna, który jechał w kierunku Łabęd ulicą Kozielską, był świadkiem, jak jadący w przeciwnym kierunku samochód osobowy, bez powodu zjeżdża do rowu.

Świadek szybko zareagował obawiając się, że będzie potrzeba udzielenia pierwszej pomocy poszkodowanym. Zatrzymał się i podbiegł do znajdującego się w rowie samochodu. W jego wnętrzu zastał kierującego, 47-letniego mieszkańca Gliwic, który nie był w stanie określić, co przed chwilą się stało i skąd jechał. Podczas udzielania mu pomocy w opuszczeniu pojazdu, świadek wyczuł od kierującego silną woń alkoholu. Był to kolejny znak utwierdzający go w przekonaniu, że ma do czynienia z pijanym kierowcą. Do przyjazdu na miejsce patrolu drogówki, cały czas obserwował 47-latka. Po przebadaniu go na zawartość alkoholu mundurowi ustalili, że w jego organizmie znajdują się prawie 4 promile alkoholu. Dodatkowo gliwiczanin, nie powinien już wsiadać za kółko, gdyż ze względów zdrowotnych zostały mu odebrane uprawnienia.

Za swoje zachowanie, kierujący oplem będzie musiał ponieść konsekwencje, w postaci kary do 2 lat pozbawienia wolności za kierowanie pojazdem w stanie nietrzeźwości, kary grzywny do 5 tys. złotych za spowodowanie zdarzenia drogowego oraz identycznej za prowadzenie pojazdu pomimo cofnięcia mu uprawnień. Ponadto będzie musiał ponieść z własnej kieszeni koszty przywrócenia do stanu pierwotnego uszkodzonej infrastruktury drogowej.

Według statystyk prawie 10 tys. kierowców miesięcznie jest zatrzymywanych przez policję na jeździe pod wpływem alkoholu. Co najmniej raz w miesiącu upija się 35 proc. dorosłych – oznacza to, że na jedną “okazję” wypijamy ponad 80 proc. butelki wina lub 1,5 litra piwa. W rozróżnieniu na płeć – mężczyźni w naszym kraju spożywają 18,4 litra czystego alkoholu na mieszkańca rocznie, w przypadku kobiet jest to 5,6 litra.


Stróże prawa dziękują świadkowi za czujność oraz udzieloną pomoc.

Ada Duda

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button