InwestycjeJawność

Odpowiedź Rzecznika nie spodoba się działkowcom z Trynku

W środę, 13.10.2021 odbyło się spotkanie dzierżawców ogródków działkowych na Trynku. Działkowicze chcą zatrzymać swoje zielone przestrzenie. Co na to Miasto?

Spotkanie z dzierżawcami ogrodów działkowych na Trynku przyciągnęło wiele osób w niezwykle zróżnicowanym wieku. Oczekiwania przybyłych mieszkańców okazały się jednoznaczne, oczekują oni dalszej możliwości dzierżawy terenu, który od 40 lat pełni obecną funkcję. Mieszkańcy dzielnicy sprzeciwiają się jakiemukolwiek innemu wykorzystaniu terenów. Oczekują oni również uregulowania kwestii prawnych dotyczących funkcjonowania ogrodów działkowych na Trynku. Na facebooku powstała grupa zrzeszająca ogródkowiczów (tutaj), informacje na temat kolejnych działań i spotkań mają pojawiać się również na tablicy ogłoszeniowej przy wybiegu dla psów.

Zwróciliśmy się z prośbą o komentarz rzecznika prasowego prezydenta Gliwic, Łukasza Oryszczaka. Oto odpowiedź:

Dzień dobry, dzierżawy terminowe przedmiotowych nieruchomości mają związek z planami miasta dotyczącymi utworzenia m.in. w tym miejscu alei pieszo rowerowej z ogólnodostępną zielenią. Przygotowania inwestycji są na początkowym etapie. Z dzierżawcami miejskich działek miasto od dawna zawierało umowy krótkoterminowe, biorąc pod uwagę właśnie możliwość nowej funkcjonalności tego obszaru. Dzierżawców informowano o planach przekształcenia go w obszar otwarty dla wszystkich.

Na spotkaniu prowadzący nie mieli jeszcze dostępu do oficjalnej odpowiedzi w sprawie ze strony Miasta, mowa więc była jedynie o domysłach i strachu zebranych o ich zielony zakątek. Obecny na spotkaniu Radny Rady Miasta i przewodniczący Rady Dzielnicy Trynek, Łukasz Chmielewski, zauważył na spotkaniu, że na ten moment nie było jasnych przesłanek o złej woli władzy czy o planach likwidacji ogródków, jednak mieszkańcy muszą zjednoczyć się by ich zielona oaza pozostała bezpieczna.

Na spotkaniu obecni byli również aktywiści z nieformalnej grupy Łabędy nie fabryka!, Agnieszka Bugno-Janik, dr inż. arch. adiunkt na Wydziale Architektury Politechniki Śląskiej w Gliwicach oraz  dr inż. arch. Marek Janik, którzy obiecali działkowcom wsparcie w sprawie.

3 Comments

  1. Ludzie! Co Wy chcecie, przecież Miasto ma PLAN! Co z tego,że gliwiczanie chcą tam ogródki… Ma być ciąg pieszy i wara użytkownikom działek, a co! Tzn, będą mogli sobie pochodzić.

  2. Jakos nie wierze, ze tam nie da sie „upchnąć” przy okazji jakiś interesików, moze developerka, moze innych „niezbędnych” mieszkancom tematow…tak przy okazji szerokiej na gora 10 m sciezki pieszo-rowerowej

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button