Życie Miasta

Ograniczenia podczas uroczystości Wszystkich Świętych?

Liczba nowych zakażeń koronawirusem w Gliwicach 28 października wyniosła 35. O czym warto pamiętać, biorąc udział w obchodach uroczystości Wszystkich Świętych oraz Dnia Zadusznego?

W całej Polsce 28 października liczba nowych zakażeń koronawirusem wyniosła 8378, a liczba zgonów 101. 27 października te dwa wskaźniki wynosiły odpowiednio: 8361 (przypadki zakażeń) oraz 133 (zgony). W tym samym czasie w Gliwicach było 1,96 nowych zakażeń Covid-19 w przeliczeniu na każde 10 tysięcy mieszkańców. Liczba zgonów z powodu Covid-19 w Gliwicach wyniosła 28 października 0. Dzień wcześniej z powodu zmarły 4 osoby. Najnowsze dane na temat odnotowanych dziennych zakażeń w całym województwie śląskim znajdziesz tutaj.

Według informacji udostępnianych przez resort zdrowia nie są planowane żadne ograniczenia na święta 1-2 listopada. W 2020 roku w związku ze stanem pandemii rząd postanowił zamknąć jednak cmentarze w dniach 31 października – 2 listopada, pomimo wcześniejszych zapewnień, że pozostaną one otwarte. Adam Niedzielski pytany o ewentualne ograniczenia mówił – Tutaj nie będzie żadnego zaskakiwania, chociaż sytuacja jest o tyle dynamiczna, że przyrost, jaki mamy w ciągu ostatnich dwóch dni, jest zdecydowanie poza prognozą, która przygotowaliśmy. Zamiast odgórnych ograniczeń w postaci zakazu wstępu na cmentarze, resort zdrowia apeluje o przestrzeganie zasady „dystans-dezynfekcja-maseczka”.

W obiektach zamkniętych, komunikacji miejskiej i galeriach handlowych przepisy nie zostały zniesione, nadal obowiązuje nakaz noszenia maseczek.

Również przedstawiciele Kościoła Katolickiego nalegają na zachowanie ostrożności, abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski, zaapelował do wiernych o przestrzeganie norm i zasad sanitarnych, zwłaszcza o noszenie maseczek ochronnych w przestrzeniach zamkniętych.

Oprócz ostrożności w zamkniętych przestrzeniach kościołów i na cmentarzach trzeba pamiętać o transporcie publicznym. Zgodnie z zapowiedziami ministra zdrowia, trwają liczne kontrole zasad reżimu sanitarnego na całym Śląsku. Adam Niedzielski, minister zdrowia poinformował, że “polityka upomnień zmienia się na politykę wystawiania mandatów”. Dlatego policjanci wznowili wzmożone kontrole dotyczące przestrzegania obostrzeń sanitarnych. Policjanci sprawdzają placówki handlowe, środki komunikacji pod kątem przestrzegania obostrzeń. Przypomnijmy, że kara za brak maseczki wynosi nawet 500 złotych.

Chcący skorzystać z oferty transportu publicznego muszą pamiętać, że w okresie Wszystkich Świętych zmieni się organizacja ruchu przy niektórych nekropoliach oraz rozkłady komunikacji organizowanej przez Zarząd Transportu Metropolitalnego. 1 listopada cała komunikacja miejska będzie bezpłatna.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button