Media lokalneŻycie Miasta

Ogrody wertykalne, makiety z przekrojami drzew i eko-kącik powstaną w gliwickich szkołach podstawowych!

W ramach projektu Zielone Śląskie zorganizowany został konkurs ekologiczny dedykowany dla 1315 szkół podstawowych województwa śląskiego. Ich przedstawiciele mieli okazję spróbować swoich sił w stworzeniu nowoczesnej ekopracowni.

Ograniczała ich jedynie wyobraźnia i z góry określona kwota – realizacja inicjatywy musiała zmieścić się w limicie do 3000 zł. Jury oceniało szatę graficzną, przygotowany plan i skrupulatność opisu. Przede wszystkim zaś liczył się wkład własny i wysiłek wykonawców włożony w pracę konkursową.

W gronie laureatów znalazły się również trzy gliwickie placówki:

  • Szkoła Podstawowa nr 5, przy ulicy Adama Asnyka 36,
  • Szkoła Podstawowa z Oddziałami Dwujęzycznymi nr 6 im. Noblistów Polskich, przy ulicy Jasnogórskiej 15/17,
  • Szkoła Podstawowa nr 9 im. Króla Jana III Sobieskiego, przy ulicy Jana III Sobieskiego 14.

Uczniowie, którzy zdecydowali się zaangażować w tworzenie tego przedsięwzięcia, mogli liczyć na pomoc doświadczonych edukatorów ekologicznych. Wspomagali oni rozwijanie planowanych koncepcji, służyli wsparciem merytorycznym i fachową wiedzą. 

Zapytaliśmy, jak z perspektywy ekspertów wyglądał dotychczasowy przebieg prac. 

Uczniowie ze SP nr 6 postawili na stworzenie ogrodów wertykalnych w sali biologicznej. Jak podkreśla edukatorka ekologiczna – Żaneta Garus:

Na spotkaniu poza omówieniem projektu przez uczestniczki zajęliśmy się szukaniem odpowiednich roślin, które będą w stanie przeżyć w warunkach szkolnych. Uczennice wykazały się dużą wiedzą i zaangażowaniem, ponieważ przed wyszukiwaniem roślin w internecie znały kilka, którym będzie klimat sali odpowiadał. W trakcie spotkania były omawiane kolejne kroki, jakie trzeba podjąć do powstania pracowni.

SP nr 6 w Gliwicach, zespół projektowy z planem ogrodów wertykalnych

Z kolei na korytarzach SP nr 9, z inicjatywy uczestników projektu, zawisną przekroje drzew:

uczniowie w trakcie spotkania omówili stworzony projekt, podkreślając szczególnie ważne dla nich elementy z nim związane. W trakcie rozmowy wspólnie ustaliliśmy priorytety – struktura drzew ma zostać przedstawiona tak, by było widać słoje. Pomocne w pracach będzie wykorzystanie mikroskopów. Na koniec wybraliśmy również przykładową roślinność, która dodatkowo uzupełniłaby sale lekcyjne

– dodaje Żaneta Garus.

Anita Drygajło, edukatorka ekologiczna ze SP nr 5 w Gliwicach, podkreśla z kolei:

SP nr 5 planuje stworzyć eko – kącik w jednej z sal lekcyjnych. Miejsce to wyposażone będzie w różne gry ekologiczne i ogólnodostępne publikacje dotyczące zagadnień ochrony środowiska. Naszym pomysłem jest również stworzenie tablicy pokrytej kredową farbą, na której raz w tygodniu uczniowie będą dzielić się ekologicznymi ciekawostkami, lub zagadnieniami dotyczącymi zdrowego stylu życia. Co więcej, w salach pojawią się nowe rośliny oczyszczające powietrze. 

SP nr 5 w Gliwicach, zespół projektowy podczas prac nad stworzeniem eko – kącika w sali lekcyjnej

Ale na tym nie koniec…Zadbano również o to, aby powstałe projekty mogły wyjść poza szkolne mury i ujrzeć światło dzienne. W kolejnym etapie, młodzi inicjatorzy będą wcielać się w rolę eko – ambasadorów dla swoich kolegów i koleżanek i przedstawiać efekt swoich działań. Ich prezentacja będzie doskonałą okazją do dzielenia się zgłębionymi zagadnieniami dotyczącymi bioróżnorodności, czy ochrony środowiska. Mówiąc wprost, ich zadanie polegać ma na przekonaniu rówieśników, do przydatności swojego pomysłu i  możliwości jego wykorzystywania w praktyce. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button