InwestycjeWideo

Opinia przyrodnicza przeczy decyzji gliwickich władz?

We wtorek o godzinie 10:00 na skwerze Doncaster odbyła się konferencja prasowa Inicjatywy “Ratujmy Wilcze Doły”. Mieszkańcy sprzeciwiają się planom budowy suchego zbiornika przeciwpowodziowego. Organizatorom konferencji towarzyszyła grupa osób, która skandowała hasła w obronie zielonych płuc gliwickiego Sikornika oraz Wójtowej Wsi.

Pomimo wielu inicjatyw podejmowanych przez mieszkańców, prezydent Adam Neumann zdaje się być głuchy na głos ludu. Inicjatywa nie jest zagrożona, a w najbliższym czasie zostaną przedstawione wizualizacje projektu. W opinii sporządzonej przez dr Grzegorza Hebdę z Instytutu Biologii Uniwersytetu Opolskiego, można wyczytać, iż na obszarze projektowanego zbiornika stwierdzono min. 35 gatunków lęgowych, w tym gąsiorek, który jest ściśle chroniony w Unii Europejskiej oraz przepiórkę, która jest gatunkiem znajdującym się na Czerwonej liście gatunków zagrożonych w kraju. Doktor Hebda podkreśla, iż “obszar ten z pewnością pełni atrakcyjne środowisko życia dla ptaków (…)”. Aktywiści na rzecz zielonych Gliwic, wytykają urzędnikom niedbalstwo i brak profesjonalizmu w pracach nad projektem.

“(…) dokumentacja, na podstawie której te pozwolenia zostały wydane, zawiera istotne błędy, jak wykazały niezależne ekspertyzy naukowców, ekspertów w dziedzinach przyrodniczych.” – czytamy w oficjalnym stanowisku komitetu inicjatywy “Ratujmy Wilcze Doły”.

Organizatorzy konferencji w swoim stanowisku formułują również postulaty, w których domagają się m.in.:

  1. Wstrzymania inwestycji do czasu wyjaśnienia wszystkich nieprawidłowości.
  2. Zrealizowania oczekiwań Ministra Środowiska (wykonanie nowej, niezależnej inwentaryzacji przyrodniczej)
  3. Rewizji projektu i dostosowania kształtu inwestycji do wartości ekologicznej terenu.
  4. Publicznego zajęcia stanowiska wobec powyższych faktów przez Radę Miasta Gliwice.

Podczas konferencji aktywiści przedstawili wiele merytorycznych argumentów, w tym opinię przyrodniczą dotyczącą zasadności wykonania inwestycji pn. “Suchy zbiornik retencyjny na potoku Wójtowianka (Doa)”, którą sporządzono przez naukowców z Wydziału Nauk Przyrodniczych Uniwersytetu Śląskiego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button