Życie Miasta

Pandemia koronawirusa – uważaj na zmianę przepisów

Od czwartku, 11 marca, obowiązują nowe przepisy dotyczące pandemii koronawirusa. Czy będą miały wpływ na kolejność szczepień? Czego i kogo dotyczą?

Rozporządzenie Rady Ministrów zostało opublikowane w środę, 10 marca. Tym samym znowelizowano rozporządzenie ws. ograniczeń epidemicznych. Zaktualizowano brzmienie przepisów. Kierowano się przede wszystkim obecnym stanem epidemicznym w kraju, istotną rolę odrywały także kwestie inne kwestie zdrowotne.

Nowe przepisy odnoszą się do całej Polski i do osób przebywających na jej terenie. Nie są administracyjnie ograniczone do danego województwa lub regionu, przy czym uwzględniają różnice w stanie epidemii.

Wprowadzono wiele zmian, które jednak są uzasadnione uargumentowane i znajdują swoje wytłumaczenie w prowadzonych badaniach.

Skodyfikowano sytuacje związaną z ozdrowieńcami – wg nowych przepisów ozdrowieńcy będą szczepieni przeciwko COVID-19 po upływie 3 miesięcy od otrzymania pozytywnych wyników testu na obecność SARS-CoV-2.

Przedmiotowa regulacja wynika z przesłanek klinicznych, bowiem w przypadku ozdrowieńców szczepienie stanowi drugi kontakt ich organizmów z antygenem, stąd dla zapewnienia właściwego poziomu odporności wystarczające jest zaszczepienie takich osób jedną dawką szczepionki – czytamy uzasadnienie w rozporządzeniu przytoczonym przez Serwis Samorządowy PAP.

Przy czym w celu redukcji nieporozumień wprowadzono przepisy przejściowe – sporo ułatwiające, dodajmy. Na ich podstawie każdy ozdrowieniec, który otrzymał skierowanie na szczepienie, będzie mógł to zrobić bez konieczności 3-miesięcznej zwłoki.

Wprowadzono dodatkową grupę osób zwolnionych z obowiązku zasłaniania ust i nosa – zwolnione z konieczności noszenia maseczek – od czwartku, 11 marca – zostają osoby cierpiące na zaawansowane schorzenia: neurologiczne, układu oddechowego, układu krążenia oraz z niewydolnością układu oddechowego lub krążenia

Wprowadzono zmiany w kolejności szczepień przeciwko COVID-19 – go szczepień w ramach etapu I zostają zakwalifikowane osoby posiadające chorobę nowotworową, jednak są one przed rozpoczęciem leczenia. Dodatkowo, w ramach etapu I będą mogli się szczepić biorcy, którzy oczekują na przeszczep

Wzrost niebezpieczeństwa w województwie – z powodu licznych zakażeń występujących na obszarze województwa pomorskiego, od soboty, 13 marca, zostaje ono sklasyfikowane jako: „obszar szczególnego narażenia zakażeniem wirusem SARS-CoV-2”. Przypominamy, że obecnie podobną klasyfikacją objęte jest województwo warmińsko-mazurkie

Znowelizowano przepisy dotyczące kwarantanny – ozdrowieńcy nie będą musieli odbywać przymusowej kwarantanny. Dotyczy to również sytuacji związanej z przekraczaniem granic

[Kwarantanny] nie będą musieli odbywać ozdrowieńcy, którzy w ciągu ostatnich sześciu miesięcy byli poddani izolacji, izolacji w warunkach domowych albo hospitalizacji z powodu zakażenia koronawirusem – dodaje Serwis Samorządowy PAP

Wprowadzono zmiany dotyczące usług hotelarskich

Z usług hotelarskich będą mogły korzystać osoby zdające lub organizujące egzamin końcowy na inspektora Inspekcji Ochrony Środowiska – kończy Serwis Samorządowy PAP.

fot. Szpital Miejski nr 4 w Gliwicach FB

Krzysztof A. Kluza

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button