Życie Miasta

PKM Gliwice zawiesza niektóre linie z powodu braku kierowców

Nieprzyjemne informacje dopływają do nas wraz z końcem wakacji. PKM Gliwice zawiesza linie 932, linia 197 skierowana zostanie do przystanku Brzezinka Przemyska, a część kursów zostanie skrócona do Osiedla Kopernika, 259 dotkną zaś zmiany w godzinach odjazdów. Wszystko to przed startem roku szkolnego, który przynosi największe obłożenie w komunikacji miejskiej. Jak łatwo można się domyślić powodem zmian są braki kadrowe.

Informacje o przewidywanych zmianach pojawiły się niespodziewanie tuż przed rozpoczęciem roku szkolnego, co może nieco skomplikować dojazd do szkół czy uczelni, a niektórym do pracy. Mieszkańcy na gliwickich grupach facebookowych nie kryli zdziwienia całą sytuacją.

Jak okazuje się zmiany nastąpiły na wniosek PKM Gliwice, co potwierdził Zarząd Transportu Metropolitalnego w rozmowie z portalem 24gliwice.pl – Powyższe zmiany zostały wprowadzone na wniosek PKM Gliwice. Konieczność ich wdrożenia wynika z niewystarczającej liczby kierowców zatrudnionych przez tego przewoźnika. W przypadku wdrażania ograniczeń każdorazowo proponujemy takie zmiany, które oznaczają minimum niedogodności dla pasażerów. Zmiany więc obejmują np. te linie, które mają alternatywę w postaci innych połączeń – przekazuje Michał Wawrzaszek, rzecznik prasowy ZTM.

Jak podaje Zarząd Transportu Metropolitalnego sytuacja kadrowa przewoźnika jest dynamiczna, a w razie jej poprawy wprowadzone zostaną kolejne modyfikacje. PKM Gliwice cały czas szuka nowych pracowników, lecz na ten moment nie przynosi to oczekiwanego efektu. Najwidoczniej kierowcy wolą pracować w innych branżach. Niewątpliwie transport zbiorowy wiąże się z wysoką odpowiedzialnością i często nieprzyjemnymi interakcjami z pasażerami. Ponadto płace mówiąc krótko nie zachęcają.

Gliwicki przewoźnik w kompletowaniu wykfalifikowanej kadry zwrócił się o pomoc do Urzędu Pracy, który ma zorganizować szkolenia dla bezrobotnych oraz kurs prawa jazdy kat. D w przyśpieszonym trybie. O problemach kadrowych w tej branży mówi się już od jakiegoś czasu i miejmy nadzieje, że przewoźnicy znajdą sposób na przekonanie kierowców, do tego, że warto podjąć u nich pracę.

Zmiany dotkną 13 linii autobusowych, a szczegółowe informacje wraz z komunikatem Zarządu Transportu Metropolitalnego znajdą Państwo TUTAJ.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button