Konsultacje społeczne

Plus dla prezydenta

Nowy prezydent postawił na poprawę komunikacji z mieszkańcami? Social media, konsultacje, rozmowy z mediami – wszystko wskazuje na to, że będzie lepiej niż za poprzednika.

Jednym z często powracających zarzutów w odniesieniu do poprzedniego Prezydenta Miasta Gliwice, Zygmunta Frankiewicza, był brak należytej komunikacji z mieszkańcami. Prezydenta ciężko było spotkać w przestrzeni publicznej, niezwykle rzadko organizował konferencje prasowe, stronił od rozmów z prasą. W mediach społecznościowych głównie publikował informacje dotyczące Związku Miast Polskich oraz polityki krajowej. Gdy już zdecydował się porozmawiać z dziennikarzami, to raczej nie z lokalnymi (nie liczymy ustawek ze “swoimi” mediami). Gdy już udzielił wywiadu, to zdarzała się jakaś kontrowersyjna wypowiedź pod adresem gliwiczan (np. słynne “Budżet Obywatelski skupia uwagę mieszkańców na czubku własnego nosa”).

Zauważamy, że Adam Neumann prowadzi komunikację w odrobinę żywszy sposób. Choć nie unika wpadek, to złożyć je można na karb braku doświadczenia. Szczególnie pochwalić należy prezydenta za ożywienie swojego profilu w social mediach. Co można tam znaleźć? Informacje o sytuacji w ochronie zdrowia; o stanie finansów miasta, oświadczenia i komentarze na temat sytuacji politycznej w mieście i w kraju; informacje o pracy prezydenta. Komunikacja prowadzona jest w zdecydowanie ciekawszym stylu.

Nie brakuje trudnych komentarzy pod treściami udostępnianymi na profilu prezydenta. Póki co, nie mamy informacji o banowaniu internautów, jak często zdarzało się za poprzednika. I za to również należy się duży plus.

Obserwujemy gliwicką scenę polityczną od dekady i zdecydowanie można zauważyć wzrost oczekiwań mieszkańców względem władz miasta. Kiedyś wystarczyło zapewnić miejsca pracy i w miarę dobre drogi, teraz gliwiczanie zaczynają zwracać uwagę na inne aspekty życia w mieście. Upominają się o zieleń, efektywne gospodarowanie finansami publicznymi, zapewnienie oferty kulturalnej i rozrywkowej. Są też tacy, którzy uważają, że mieszkańcy powinni mieć większy wpływ na decyzje podejmowane za murami magistratu. Czy wpłynie to na styl rządzenia Adama Neumanna? Wydaje się, że jeśli myśli o kolejnej kadencji, powinien wziąć to pod uwagę.

Prezydent chętniej udziela wywiadów i organizuje konferencje prasowe. To niezwykle ważne, by mieszkańcy mogli oglądać swojego prezydenta “w akcji”, gdyż także na tej podstawie mogą oceniać jego pracę. Poniżej jeden z ostatnich wywiadów udzielonych przez Adama Neumanna, swoją drogą bardzo ciekawy. Nie obyło się bez wpadek wizerunkowych, ale ciężko ich nie popełnić gdy redaktor bez ogródek pyta o trudne tematy:

W kontekście komunikacji nie można nie wspomnieć o konsultacjach społecznych. Właśnie startują pierwsze większe konsultacje z mieszkańcami. Co prawda wypadają w trudnym czasie, który z pewnością bardzo ograniczy ich zasięg, ale nie możemy tego faktu nie odnotować. Więcej o trwających konsultacjach: [Strategia Gliwice 2040 – kto ją przygotuje?].

W ostatnim czasie miało miejsce wiele zmian personalnych i organizacyjnych w wydziałach odpowiedzialnych za komunikację. Powstał specjalny Wydział Promocji i Komunikacji Społecznej, na czele którego postawiono rzecznika Łukasza Oryszczaka. Jesteśmy przekonani, że z biegiem czasu ta komunikacja będzie coraz lepsza. I za to już teraz należy się prezydentowi duży plus.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button