Życie Miasta

Pod numerem 998 nie odbierze już STRAŻ POŻARNA!

Od dnia 9 września na Śląsku rozpocznie się wyłączanie obsługi infolinii dla numeru alarmowego Straży Pożarnej 998. Wszystkie połączenia będą przekierowywane na numer alarmowy 112. Numer 998 będzie odłączany sukcesywnie w każdym powiecie znajdującym się w województwie śląskim do dnia 20 września. 

Nasze województwo (jako kolejne) rezygnuje z obsługi infolinii dla numeru alarmowego Straży Pożarnej 998. Zgodnie z ustawą o systemie powiadamiania ratunkowego, docelowo odbiór zgłoszeń wpływających na numer alarmowy 998 odbywać się będzie w Centrach Powiadamiania Ratunkowego (CPR). 

Innymi słowy, dzwoniąc na numer 998 zostaniemy przekierowani na numer alarmowy 112. Połączenie zostanie odebrane przez dyspozytora CPR, który przekaże informacje odpowiednim służbom. Obsługa numeru alarmowego przez dyspozytora pozwala także wyeliminować zgłoszenia fałszywe czy niezasadne. Dyspozytorzy PSP będą otrzymywali od CPR tylko te zgłoszenia alarmowe, które rzeczywiście dotyczą zagrożenia życia, zdrowia, mienia, bezpieczeństwa czy środowiska.

Przełączanie w powiatach numeru 998 na 112 zaplanowano na Śląsku w okresie od 9 do 20 września 2021 roku. Ma to na celu poprawę obsługi zgłoszeń. Jednolity sposób wykonywania połączeń również usprawni szybkość przekazywania zdarzeń do Pogotowia Ratunkowego, Straży Pożarnej lub Państwowego Ratownictwa Medycznego.

Autor: Krzysztof Ostapowicz

Źródło:gov.pl

Ten tekst powstał dzięki finansowaniu z Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018-2030. Nasz projekt dobiega końca. Jeśli chcesz umożliwić nam funkcjonowanie w 2022 roku, wesprzyj portal wpłatą na cele statutowe. Możesz zrobić to za pomocą szybkich płatności internetowych za pośrednictwem naszej strony:  https://gliwiceodnowa.pl/wesprzyjnas/. Dziękujemy za każdą przekazaną kwotę!

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button