Życie Miasta

Podwyżka cen za energię elektryczną. Kogo dotyczy?

Niestety nie mamy dobrych informacji. Podwyżki za prąd w nowym roku dotyczą niemalże wszystkich.


Na rachunek za prąd składają się ceny energii czynnej, stawki opłat dystrybucyjnych, opłat stałych i zmiennych jak również opłat jakościowych i handlowych. W związku z wchodzącymi w życie zmianami dodatkową opłatą będzie opłata mocowa.

Opłatę mocową wprowadziła ustawa z 8 grudnia 2017 roku o rynku mocy. W momentach, kiedy zużycie prądu jest najwyższe, elektrownie mogą nie być w stanie nadążyć za potrzebami odbiorców na energię elektryczną. Rodzi się potrzeba utrzymywania elastycznych rezerw, które można wykorzystać w czasie największego zapotrzebowania na prąd. Na to właśnie elektrownie potrzebują dodatkowych środków, co niestety odbije się na naszych rachunkach. 

Nowy podatek zapłacimy po raz pierwszy w 2021 roku. Dopłata do rynku mocy w 2021 wynosić będzie od 2,30 zł do 12,87 zł, w zależności od wysokości zużycia prądu w gospodarstwie domowym. Reszta odbiorców (np. firmy) będzie rozliczana na podstawie zużycia w wybranych godzinach.


Prezes URE zapowiedział, że gospodarstwa domowe będą płaciły stawkę miesięczną, której wysokość będzie zależna od rocznego zużycia energii. Odbiorców podzielono na cztery grupy podatkowe:

1. Zużycie poniżej 500 kWh energii elektrycznej – 1,87 zł/miesięcznie

2. Zużycie od 500 kWh do 1200 kWh energii elektrycznej – 4,48 zł/miesięcznie

3. Zużycie od 1200 kWh do 2800 kWh energii elektrycznej – 7,47 zł/miesięcznie

4. Zużycie powyżej 2800 kWh energii elektrycznej – 10,46 zł/miesięcznie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button