JawnośćMedia lokalneZ życia KlastraŻycie Miasta

Pokazali Śląsk Europie

Gliwiczanie zjeździli całą niemal Europę Środkową, by zapoznać jej mieszkańców z efektami rewitalizacji górnośląskich zabytków przemysłowych.

W ramach projektu Zielone Trójmorze dla Miast przedstawiciele śląskiej New Europe Fundation odwiedzili najważniejsze miasta Europy Środkowej, żeby pokazać polskie i śląskie sposoby na rewitalizację zabytków z czasów triumfu pary i elektryczności.

Mówiliśmy między innymi o Nowych Gliwicach, Katowickim Centrum Kongresowym na terenach po byłej kopalni Ferdynand, bibliotece w Rudzie Śląskiej czy Szybie Wilson – mówi Michał Stolarczyk, jeden z uczestników projektu. Odbiorcami i słuchaczami byli przede wszystkim nasi partnerzy z Węgier, Słowacji, Chorwacji i Bułgarii, ale spotkania były otwarte i mógł na nie przyjść każdy. I ludzie przychodzili, by nas posłuchać, by zobaczyć, jak zaniedbane szyby czy kopalniane łaźnie otrzymały nowe życie. A jednocześnie okoliczni mieszkańcy otrzymali nową, przyjazną infrastrukturę.

Z tą infrastrukturą to też była naprawdę porządna lekcja dla nas – dodaje Petros Tovmasyan, ekspert New Europe Foundation. My w Polsce lubimy sobie czasem po narzekać, ale po odwiedzeniu Chorwacji czy Węgier przekonaliśmy się, że w Polsce, na Górnym Śląsku infrastrukturę mamy naprawdę bardzo porządną. Bardzo wiele osób chciałoby zamieszkać w Polsce. Właśnie podczas naszej podróży na Węgrzech spotkaliśmy mieszkającego w Budapeszcie Azera, który nie tylko z przejęciem słuchał o rewitalizacji górnośląskich zabytków, ale wyznał nam, że marzy o przeniesieniu się do Polski. A przecież mieszka w Budapeszcie – jednym z najpiękniejszych europejskich miast – mówi Petros Tovmasyan.

Słuchacze z zainteresowaniem zapoznali się z rozwiązaniami z katowickiej Galerii Szyb Wilson

Przykłady rewitalizacji dziewiętnastowiecznych zabytków przykuwały i przykuwają uwagę decydentów, polityków i samorządowców całej niemal Europy Środkowej, którzy z zainteresowaniem słuchali o problemach powstających podczas renowacji budynków i ich otoczenia. Każde z odwiedzonych bowiem państw w mniejszym lub większym stopniu boryka się z problemem ponownego wykorzystania poprzemysłowego dziedzictwa. I niemal wszyscy z zazdrością spoglądają na Górny Śląsk.

Zainteresowanie było tak duże, że nawet nagraliśmy film na ten temat. I właśnie aby zaprezentować raport i film szerszej publiczności wybraliśmy się w podróż po krajach inicjatywy trójmorskiej. Podczas spotkań rozmawialiśmy z młodymi liderami oraz samorządowcami o rewitalizacji w ich państwach. Spotkania zostały zorganizowane w Karvinie, Bratysławie, Zagrzebiu, Idriji (Słowenia), Budapeszcie i Bukareszcie. Planujemy jeszcze zrealizować przełożone spotkania w Bułgarii i Wiedniu – mówi Michał Stolarczyk

To jeszcze oczywiście nie koniec, ponieważ na spotkania z gliwiczanami czekają mieszkańcy krajów nadbałtyckich – Litwy, Łotwy i Estonii. Również oni są zainteresowani przeniesieniem polskich rozwiązań rewitalizacyjnych na tamtejszy grunt.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button