Życie Miasta

Pomnik Powstań Polskich – kontrowersyjny komentarz Szczepana Twardocha

Szczepan Twardoch, śląski pisarz i publicysta skomentował na swoim profilu facebookowym pomysł zbudowania Pomnika Powstań Polskich na placu Krakowskim w Gliwicach. Porównał projekt pomnika do… genitaliów.

Szczepan Twardoch jest jednym z ponad 50 sygnatariuszy apelu o wstrzymanie prac nad budową pomnika. Więcej o sprawie pisaliśmy tutaj: [Nie chcą pomnika na placu Krakowskim]. Dziś pomysł oficjalnie skomentował w mediach społecznościowych:

Cóż robić z gliwickim Pomnikiem Powstań Polskich, jeśli jednak powstanie? Otóż mam plan!Pokrywające obelisk napisy z datami powstań wystarczy opatrzeć tabliczką z tytułem poświęconej m.in. tymże powstaniom książki Aleksandra Bocheńskiego “Z dziejów głupoty w Polsce”, i już, wyjaśnione. Cóż jednak uczynić z samą bryłą dumnie prężącego się pomnika? Otóż wzorem niech będzie Rzeszów i jego Pomnik Czynu Rewolucyjnego, zwany powszechnie Wielką Cipą. W Gliwicach u podstawy obelisku wystarczy umieścić dwie dorodne, granitowe kule — i gotowe, można zakładać Związek Miast Genitalnych.

Pomysł i formę pomnika komentowali politycy, artyści, architekci:

Grzegorz Krawczyk: „zamiast napisać wprost, zasłaniają się kuriozalnymi argumentami”
Poseł Gonciarz zabiera głos w sprawie pomnika Powstań Polskich
Nie chcą pomnika na placu Krakowskim

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button