Brak kategorii

Poradnictwo w dzisiejszych czasach

Dzisiejsze czasy stawiają przed nami całe mnóstwo dobrodziejstw, które ułatwiają nasze życia, ogrom wiedzy dostępnej na wyciągnięcie ręki i niezliczone ilości gotowych rozwiązań na każdą okoliczność. Powiedzieć, że nasi dziadkowie, a wcześniej ich dziadkowie mieli do dyspozycji mniej narzędzi, niż my, to poważne niedoszacowanie. Nie znaczy to wszakże, że nasze życia są łatwiejsze niż naszych przodków. Mierzymy się po prostu z zupełnie innym zestawem problemów i wyzwań niż oni. W problemach dzisiejszego społeczeństwa często da się zauważyć korelację paradoksalnie właśnie z tą ogromną ilością wiedzy i możliwości, jaką mamy do dyspozycji, ponieważ mamy mnóstwo rozwiązań i nie jest łatwo zweryfikować, które z nich może się sprawdzić najlepiej w przypadku naszego indywidualnego problemu, a które się kompletnie nie znajdą u nas zastosowania. Nie pomaga w tym nam też zawrotne tempo życia, którym charakteryzują się nasze czasy. Dlatego coraz częściej szukamy wsparcia specjalistów nie tylko ze względu na brak wiedzy, ale także ze względu na brak czasu na znalezienie tego konkretnego, idealnego dla nas rozwiązania w gąszczu informacji, którymi jesteśmy bombardowani z każdej strony.

Wyżej wspomniane problemy dotyczą przeróżnych sfer życia i ludzi w każdym wieku. Mowa zarówno o młodym człowieku, który potrzebuje pomocy w wyborze ścieżki zawodowej, jak o osobie starszej, która padła ofiarą oszustwa i szuka pomocy prawnej, jak i osobie w sile wieku, która zmaga się z problemami natury osobistej i potrzebuje pomocy psychologa. Co do tego, że konsultacja ze specjalistą w podanych wyżej przykładach byłaby cenną pomocą nie ma wątpliwości, jednakże nie każdy jest w stanie pozwolić sobie na płatną wizytę w prywatnym gabinecie. Dlatego w słusznej i potrzebnej inicjatywie powstają i funkcjonują organizacje poradnicze, które takiej pomocy udzielają potrzebującym nie pobierając za nią opłat. Z tego powodu rozwój takich organizacji stanowi swoiste wyzwanie, na które odpowiada Rządowy Program Wspierania Rozwoju Organizacji Poradniczych, w ramach którego w marcu wystartuje organizowany przez Klaster Innowacji Społecznych konkurs regrantingowy “Regranting dla Organizacji Poradniczych”, w ramach którego organizacje poradnicze będą mogły uzyskać dofinansowanie na potrzeby rozwoju i zwiększania jakości świadczonych usług w obszarze:

  • poradnictwa prawnego,
  • poradnictwa obywatelskiego,
  • poradnictwa psychologicznego,
  • poradnictwa rodzinno-pedagogicznego,
  • poradnictwa konsumenckiego,
  • poradnictwa zawodowego.

W sytuacji, w której nie mamy szans być specjalistami w każdej dziedzinie, niezwykle ważne dla społeczeństwa jest, aby tego typu placówki działały skutecznie na terenie całego kraju i były dostępne dla wszystkich bez względu na sytuację finansową.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button