Kultura

Portugalskie rytmy w ruinach Teatru Victoria

Centrum Kultury Victoria zapowiedziało, że w tym roku majówkę gliwiczanie będą mogli spędzić w portugalskich rytmach. W niedzielę 1 maja do Gliwic przyjedzie Trio Bastarda wraz z João de Sousą, które zagra klimatyczny koncert w ruinach teatru Victoria.

Z racji, że pogoda lubi ostatnio płatać figle, to zapewnienie sobie muzycznej podróży do Lizbony na weekend majowy wydaję się być dobrą opcją. Grupa Bastarda grająca przede wszystkim tradycyjne utwory fado w współczesnych i autorskich opracowaniach na pewno pozwoli osobom uczestniczącym w koncercie przenieść się na moment w portowe dzielnice Lizbony.

Proszę sobie wyobrazić, jak w wyjątkowym wnętrzu ruin teatru Victoria brzmieć będą utwory przepełnione smutkiem i duchowością. Wystąpią przed nami artyści z doskonałym warsztatem i bardzo bogatym doświadczeniem scenicznym” – mówi, zachęcając do udziału w koncercie Paweł Ciepliński, dyrektor Centrum Kultury Victoria.

Muzyka fado jest pełna nostalgicznych, nastrojowych utworów, a w akompaniamencie gitar można naprawdę przeżyć dzięki niej wyjątkowe muzyczne doznania. Muzyka przepełniona tęsknotą, smutkiem wybrzmi w tak klimatycznym miejscu jakim są ruiny teatru Victoria. Muzyka ta opisywana jest jako głęboki, melancholijny i szczery głos duszy. Jest spontaniczna, intensywna, nastrojowa. Fado wykonuje się tylko w języku portugalskim, ale porusza serca słuchaczy na całym świecie. Wierzymy, że muzykę fado w wykonaniu Trio Bastarda z João de Sousą pokocha też gliwicka publiczność” – dodaje Łukasz Kwaśniewski, który pełni funkcję zastępcy dyrektora  ds. programowych Centrum Kultury Victoria.

Fado powstało w XIX wieku w biednych, portowych dzielnicach miast Portugalii, lecz głównie kojarzone jest z okolicami lizbońskiego portu. Nazywany portugalskim bluesem rodzaj muzyki przeniósł się jednak na całą Portugalię stając się niejako jej muzyczną wizytówką. Polska Grupa Bastarda jest również bardzo dobrym przykładem na to, iż muzyka fado przeniosła się poza granice Portugalii i zakochał się w niej cały świat. W projekcie muzycznym klarnecisty Pawła Szamburskiego, basisty Michała Górczyńskiego oraz wiolonczelisty Tomasza Pokrzywińskiego inspiracje płyną zarówno z portugalskich portów, ale i także z dawnej muzyki żydowskiej. W współczesnej próbie opracowania muzyki fado Polakom pomaga João de Sousa, ceniony wokalista, kompozytor i gitarzysta – posiadający na swoim koncie trzy autorskie płyty inspirowane hip-hopem, jazzem oraz muzyką elektroniczną.

Sprzedaż biletów na to wydarzenie rusza dzisiaj, a nabyć Państwo je mogą zarówno w Centrum Informacji Kulturalnej i Turystycznej mieszczącym się przy ul. Dolnych Wałów 3, a także na stronie www.ckvictoria.pl  oraz w dniu koncertu w Ruinach Teatru od godz.18:00. Początek koncertu organizowanego przez Centrum Kultury Victoria oraz Arenę Gliwice przewidziany jest na 19:30, a samo wydarzenie wpisuje się w tegoroczną akcję „Majówka z Kulturą”.

Bezpośredni link do biletów oraz wszelkich szczegółów:

Źródło: UM Gliwice/ CK Victoria

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button