Polityka lokalna

Poseł Gonciarz zabiera głos w sprawie pomnika Powstań Polskich

Sprawa pomnika na placu Krakowskim rozbudziła emocje. List z prośbą o wstrzymanie inicjatywy podpisali między innymi: Szczepan Twardoch, Agata Twardoch, Justyna Swoszowska, Robert Konieczny, Zbigniew Kadłubek, Zbigniew Maćków. Pod internetową petycją widnieje 839 podpisów, a podpisywać można ją nadal.

Sprawę zdążyło skomentować wielu uczestników gliwickiego życia publicznego. Pomysł krytykowały Małgorzata Tkacz-Janik, o jednostronnym przedstawianiu tematyki Powstań Śląskich mówiła na ostatniej sesji rady miasta radna Agnieszka Filipkowska. Głos w sprawie zabrał także gliwicki poseł Prawa i Sprawiedliwości, Jarosław Gonciarz:

Plac krakowski, jako przestrzeń publiczna jest ważną areną gliwickiego życia miejskiego. Służy dzieciom do jazdy na rolkach i zabaw, młodzieży licealnej i studenckiej do spotkań, zaś osobom starszym do odpoczynku. Miejsce pomnika w tej lokalizacji, przy Politechnice Śląskiej, jest idealne. Będzie on spełniał zarówno walory edukacyjne, jak i upamiętniał naszą, polską historię. Wybrana przez mieszkańców Gliwic, Rada Miasta zadecydowała o miejscu i kształcie pomnika w 2017 i 2018 r. Dlatego apel podpisany teraz przez osoby w większości nie mieszkające w Gliwicach, a jedynie w części tu pracujące, jest nieuzasadniony. Mieszkańcy Gliwic mają prawo do pomnika upamiętniającego czyny narodowo-wyzwoleńcze i są z nich dumni.

wypowiedź dla wPolityce.pl

A Wy co sądzicie o pomniku Powstań Polskich na placu Krakowskim?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button