Polityka lokalna

Posłanka Nowicka interweniuje w sprawie Wilczych Dołów

Degradacja środowiska naturalnego to temat, który porusza polityków od lewa do prawa. Nie inaczej jest ze sprawą zbiornika przeciwpowodziowego na Wilczych Dołach. W miniony piątek w sprawie interweniowała posłanka Lewicy Wanda Nowicka.

O interwencji posłanka poinformowała za pośrednictwem mediów społecznościowych:

W reakcji na sygnały ze strony mieszkańców złożyłam dziś bardzo ważne pismo do Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska, zawiadomiłam w nim o szkodach w środowisku naturalnym na obszarze gliwickich Wilczych Dołów.

Przypomnijmy, że władze Gliwic postanowiły zbudować na rozległych terenach lęgowych zbiornik retencyjny i tym samym zniszczyć siedliska ptaków oraz szerokiej gamy płazów.

Od początku sprzeciwiam się temu pomysłowi, przedstawiłam swoje uwagi już wielokrotnie władzom miasta oraz skierowałam w tej sprawie petycję do Parlamentu Europejskiego. Inwestycje udało się nieznacznie odwlec w czasie.

Niestety, na obszarze terenów zielonych sąsiadujących z planowanym zbiornikiem pozostawiono znaczne składowiska gruzu, destruktu asfaltowego, materiałów ropopochodnych, elementów betonowych oraz opon; rozpoczęto także wycinkę drzew na terenie zbiornika.

Gliwice zamieniają się stopniowo w betonową pustynię, wycinka zieleni postępuje. Niedawno, mimo mojej interwencji, usunięto praktycznie cały drzewostan rejonu gliwickiego Placu Piastów oraz dworca

Jest to efekt nielegalnej wycinki drzew na terenie planowanego zbiornika. Przypomnijmy – prace na terenie zbiornika są obecnie wstrzymane. Interpelację do Komisji Europejskiej wysyłał w sprawie inwestycji Łukasz Kohut. Z odpowiedzi wynika, iż postępowanie Regionalnej Dyrekcji Ochrony Środowiska może być niezgodne z prawem europejskim.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button