Kultura

Zapomniany dworzec w Sośnicy

Czy wiecie, że w Sośnicy istniał dworzec kolejowy? Odegrał on ważną rolę w czasie Powstań Śląskich.

W 1889 roku uruchomiono pociągi pasażerskie klasy III i IV z Gliwic do Zaborza (później do Poremby), wtedy właśnie otwarto stację kolejową w Sośnicy. Budynek przystanku wybudowano między torami biegnącymi w obu kierunkach wybudowano mały budynek przystanku. Zatrzymywały się tam również pociągi do Orzesza.

Stacja w Sośnicy odegrała małą rolę w czasie trzeciego Powstania Śląskiego. Z 2 na 3 maja Polacy opanowali dworzec i odcięli miasto od połączeń kolejowych ze wschodu. Powstańcy próbowali przejąć również pobliską stację rozrządową, jednak nie udało się im to. Do Sośnicy zostały uprowadzono jedynie część wagonów. Część z bojowników została złapana i trafili oni do więzienia. Po podziale Górnego Śląska stacja zaczęła pełnić rolę dworca granicznego, gdzie dziennie dokonywano odprawy celnej około 90 pociągów. W latach 30. w okresie zniemczania nazw przemianowano przystanek na Gleiwitz-Ost.

Dworzec w Sośnicy, 1939
Zdjęcie pochodzi z strony Sośnica – Wehikuł czasu

Do końca XX wieku przystanek był użytkowany, między innymi na trasie do Rybnika. Od 2000 roku budynek był nieużywany, a jego stan się pogarszał. Był on mocno zdewastowany i podpalony kilkukrotnie. Został on zburzony w 2020 roku.

Źródło:

Historia kolei w Gliwicach do 1945 roku, Jacek Schmidt, Rocznik Muzeum w Gliwicach T. VII-VIII, Muzeum w Gliwicach

Z dziejów stacji kolejowej i węzła w Gliwicach, Przemysław Nadolski, Rocznik Muzeum w Gliwicach T. XXV, Muzeum w Gliwicach

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button