Polityka lokalnaŻycie Miasta

Powstało województwo gliwickie!

Jak informuje nas Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji, od dziś obowiązuje nowy podział administracyjny Polski.

Od dziś na mapie naszego państwa mamy nowe, 17 województwo. Województwo gliwickie z siedzibą w Gliwicach obejmuje obszar powiatu gliwickiego wraz z Gliwicami, powiaty raciborski i tarnogórski, powiat rybnicki wraz z Rybnikiem oraz miasta Zabrze i Bytom.

– Trochę niespodziewanie, ale jednak potrzebnie – można usłyszeć w ministerstwie – to efekt bardzo dużego rozwoju gospodarczego południowo-zachodniej części województwa śląskiego. Utrzymywanie jednej jednostki administracyjnej z takim potencjałem mija się z celem. Stąd decyzja o powstaniu województwa gliwickiego.

Nowym i pierwszym wojewodą gliwickim jest od dziś Zygmunt Frankiewicz. Nominację wręczył mu osobiście Prezes Rady Ministrów Mateusz Morawiecki. W związku z powyższym Zygmunt Frankiewicz zrezygnował z zasiadania w Senacie RP i zapowiedział wystąpienie z szeregów Platformy Obywatelskiej. Pytany, czy zostanie członkiem Prawa i Sprawiedliwości, odpowiada:

Wszystko zależy od mojego weekendowego spotkania z Jarosławem Kaczyńskim. Mamy wspólnie przedyskutować najważniejsze zadania w nowym województwie. Zapewne poruszona zostanie też kwestia mojej obecności w PiS.

Już dziś wojewoda Frankiewicz zapowiada spotkania z władzami Zabrza i Bytomia w sprawie likwidacji komunikacji tramwajowej w tych miastach.

Wobec faktu, że wyróżnik G na tablicach rejestracyjnych pojazdów został już przypisany województwu pomorskiemu, nowe województwo gliwickie otrzymało wyróżnik ZF. Dotychczasowe tablice rejestracyjne zachowują ważność.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button