historiaŻycie Miasta

Powstaniec warszawski mieszkający w Gliwicach

Mieczysław Buczkowski, pseudonim „Buk” to powstaniec warszawski i lekarz mieszkający w Gliwicach. 31 lipca Prezydent RP Andrzej Duda odznaczył Pana Mieczysława Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Order ten nadany został za wybitne zasługi dla niepodległości naszej Ojczyzny, a także za pielęgnowanie pamięci o najnowszej historii.

Mieczysław Antonii Buczkowski urodził się w 1923 roku w Białymstoku. Przed wojną udało mu się skończyć gimnazjum na warszawskim Żoliborzu. Maturę zdał w 1940 – co ciekawe była to pierwsza matura w czasie okupacji. Naukę medycyny rozpoczął potajemnie. W powstaniu brał udział jako młodszy lekarz w szpitalu Zgrupowania „Żywiciel” przy ul. Krasińskiego 31.

Tuż po wojnie udało mu się ukończyć studia medyczne i los chciał, że trafił do Gliwic. Następnie zrobił doktorat z medycyny i zaczął pracę jako ordynator Oddziału Chorób Wewnętrznych w Szpitalu Miejskim nr 1 w Gliwicach. W placówce tej pełnił również obowiązki dyrektora, jednak był to okres chwilowy. Podczas wielu lat swojej pracy wychował kilka pokoleń lekarzy – a pod jego egidą specjalizacje w zakresie medycyny wewnętrznej zdobyło kilkudziesięciu internistów.

Przypomnijmy, że w związku z obchodami kolejnej rocznicy rozpoczęcia powstania warszawskiego dzisiaj o godzinie 17:00 w całej Polsce wybrzmią syreny oddające pamięć wszystkim uczestnikom powstania, a także 200 tysiącom ofiar jakie pozbawił życia ten dwumiesięczny bój. W godzinę „W” w Gliwicach zatem będziemy mogli usłyszeć ciągły i trwający trzy minuty sygnał.

Wspomnień Pana Mieczysława Buczkowskiego mogą Państwo posłuchać w poniższym filmie:

YT/ Muzeum Powstania Warszawskiego

Źródło: UM Gliwice

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button