Życie Miasta

Pożar w kopalni Sośnica – niestety są też ranni

Wczoraj około godziny 20:10 w kopalni należącej do PGG-KWK Sośnica doszło do pożaru w zrobach ściany. Do zdarzenia doszło na poziomie 950, gdzie przebywało 46 górników, niestety pięciu z nich ucierpiało.

Wszystko działo się na poziomie 950 pod ziemią bardzo blisko ściany wydobywczej, gdzie doszło tam do zapłonu metanu. Wszyscy górnicy natychmiast zostali ewakuowani z chodnika. Łącznie w tym rejonie przebywało 46 górników i każdy z nich wyjechał na powierzchnię. Jednak nie obyło się bez obrażeń.

Jeden z górników doznał oparzenia twarzy i ramion, drugi natomiast oparzył same ramiona, trzej pozostali odczuwali złe samopoczucie, które wywołało prawdopodobne zachłyśnięcie się trującymi gazami. Dwaj górnicy z podejrzeniem zachłyśnięcia się gazem przebywają na obserwacji w Szpitalu nr 4 w Zabrzu. Mężczyźni z oparzeniami hospitalizowani są natomiast w Siemianowicach Śląskich oraz Zabrzu.

Tylko jeden z pięciu górników, którzy ucierpieli podczas tego pożaru po obserwacji został wypisany do domu. Obecnie na terenie kopalni trwa akcja pożarowa wraz odizolowaniem niebezpiecznego rejonu innym, w których nadal przeprowadzane są prace wydobywcze przebiegające bez utrudnień.

Przypomnijmy, że 27 czerwca w gliwickiej kopalni Sośnica doszło do innego wypadku. Przemieszczający się stojak uszkodził stopę jednego z górników przyciskając ją do osłony metalowej wiszącej przed napędem wsypowym przenośnika ścianowego.

Każda wiadomość odnośnie zagrożeń górniczych po ostatnich tragediach w kopalniach Pniówek i Zofiówka budzi grozę wśród mieszkańców naszego regionu. Podczas kilku dni w wyniku katastrof górniczych śmierć poniosło łącznie 19 osób, a 7 nadal nie odnaleziono. Należy także podkreślić jak istotną rolę odgrywają ratownicy górnicy, którzy ostatnio zostali nagrodzeni przez Prezydenta RP.

–  W Pałacu Prezydenckim w Warszawie odbyła się wczoraj uroczystość wręczenia odznaczeń państwowych dla osób ratujących ludzkie życie i mienie. Wśród odznaczonych znalazło się dwóch zawodowych ratowników górniczych z Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A. w Bytomiu. Marcin Świerczek i Krzysztof Kuzioła otrzymali Medal za Ofiarność i Odwagę, tym samym zostali docenieni za udział w akcji ratowniczej, w jaskini Wielkiej Śnieżnej. W imieniu Prezydenta RP medale wręczał prezydencki minister Pan Andrzej Dera. Swój medal odebrał jedynie Marcin Świerczek, ponieważ Krzysztof Kuzioła nie mógł być obecny na uroczystości z powodów osobistych. Warto przy tej okazji nadmienić, że obaj zawodowi ratownicy górniczy z CSRG S.A. zostali uhonorowani tym samym medalem już po raz drugi. – możemy przeczytać na stronie Centralnej Stacji Ratownictwa Górniczego S.A w Bytomiu.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button