Finanse

Problem z Budżetem Obywatelskim?

Od 23 października trwa głosowanie w tegorocznej edycji Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego. Mieszkańcy zgłosili 306 projektów – 294 dzielnicowe oraz 12 ogólnomiejskich. Głosować można do 13 listopada. W czym problem?

W roku poprzednim frekwencja w głosowaniu przedstawiała się następująco:

  • łącznie oddano 20 961 ważnych głosów,
  • z czego 11 707 w formie papierowej,
  • 9 254 w formie elektronicznej.

To oznacza, że nadal ponad połowa oddanych głosów przekazywana była w formie papierowej do Urzędu Miejskiego. W tym roku, z powodu epidemii jest to znacznie utrudnione. Po pierwsze, zgodnie z zaleceniami władz, mieszkańcy ograniczają wychodzenie z domu, spotykanie się, ograniczają wyjścia do sytuacji niezbędnych (i słusznie). Po drugie, jest też problem organizacyjny ze strony Urzędu Miejskiego.

“Wczoraj dzwoniłem i pisałem do UM, że jako Rada potrzebuję kart do głosowania. Dzisiaj oddzwonili, że nie mają ich za dużo. Mogą mi wydać góra 350 albo muszę czekać do wtorku. Głosowanie trwa, a brakuje kart do głosowania.” – relacjonował jeden z radnych dzielnicowych.

Dlaczego jest to problemem? Przypominamy, że zgodnie z uchwałą Rady Miasta Gliwice, w procedurze ustalania wyników zostaną uwzględnione tylko projekty, które uzyskały poparcie co najmniej 30 głosujących – w przypadku projektów dzielnicowych oraz 500 głosujących – w przypadku projektów ogólnomiejskich.

To oznacza, że w związku z ograniczeniem głosowania w formie papierowej, mogą być problemy z liczbą głosów kwalifikujących projekty do realizacji. Do dzisiaj wśród projektów ogólnomiejskich tylko jeden przekroczył minimalny próg liczby głosów.

Wśród projektów dzielnicowych sytuacja wygląda następująco: w czterech dzielnicach żaden projekt nie osiągnął wymaganego pułapu liczby głosów. W dziewięciu udało się to tylko w przypadku jednego projektu. Pięć dzielnic zrealizuje minimum dwa projekty.

(Dzielnica / liczba projektów pow. 30 głosów):
Baildona – 2
Bojków – 1
Brzezinka – 1
Kopernika – 2
Ligota Zabrska – 1
Łabędy – 2
Obrońców Pokoju – 1
Ostropa – 1
Politechnika – 0
Sikornik – 2
Sośnica –
Stare Gliwice – 1
Szobiszowice – 3
Śródmieście – 1
Trynek – 1
Wilcze Gardło – 0
Wojska Polskiego – 2
Wójtowa Wieś – 0
Zatorze – 0
Żerniki – 1

W celu osiągnięcia wymaganej frekwencji przez jak największą liczbę projektów zachęcamy do wzmożonej aktywności, głosowania na projekty i promowania Gliwickiego Budżetu Obywatelskiego w Internecie!

Aktualne wyniki głosowania można śledzić na: https://gbo.gliwice.eu/?p=t

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button