Polityka lokalna

Protest w Gliwicach

Dzisiaj o godzinie 16.00 może dojść do utrudnień w poruszaniu się po mieście. Protest “Gliwice BLOKADA!” zaplanowany został w związku z decyzją Trybunału Konstytucyjnego w sprawie aborcji.

Trwają protesty w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego w sprawie legalności aborcji. Protesty organizowane są w wielu miastach, także w Gliwicach, w ciągu ostatnich dni w protestach mogło wziąć udział nawet kilka tysięcy osób. Dzisiaj zapowiadana kontynuacja o godzinie 16.00. Gliwice BLOKADA! to nazwa wydarzenia utworzonego na portalu facebook. “W poniedziałek BLOKUJEMY wszystko! Końmi mechanicznymi, rowerami, pieszo, rzeczowo” piszą organizatorki.

Na temat protestów wypowiedział się także Prezydent Miasta Gliwice Adam Neumann:

Zawsze uważałem, że samorząd nie powinien zajmować się kwestiami światopoglądowymi. W Gliwicach, jak wielu miastach w Polsce, odbywają się protesty w formie „spacerów” mieszkanek i mieszkańców, którzy wyrażają w ten sposób swoje oburzenie wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego. Dzieje się to w kontekście znaczącego wzrostu zachorowań i związanych z tym ograniczeń. Zamierzam pozostać wierny zasadzie nieprzenoszenia światopoglądowych konfliktów o wymiarze ogólnopolskim na grunt spraw miejskich. Chcę jednak poinformować, że w czasie dzisiejszego posiedzenia sztabu kryzysowego poinformowałem Policję, że nie zgadzam się, aby gliwicka Straż Miejska była kierowana do „obsługi” protestów.

Ograniczenie prawa do zgromadzeń na podstawie rozporządzeń jest wątpliwe prawnie, podobnie wątpliwe prawnie jest oddelegowywanie Straży Miejskiej pod rozkazy Policji, jakiego dokonał wojewoda w związku z walką z epidemią. Do tej pory uważałem, że sytuacja w jakiej się znajdujemy to nie czas na spory prawne z rządem, miejskie instytucje zgodnie współpracowały ze służbami państwowymi w walce z epidemią. Rozpętanie tak dużego konfliktu społecznego w czasie, w którym się znajdujemy uważam za przejaw cynizmu rządzących. Nie chcę, aby miejskie służby były używane w tej sprawie. Na zakończenie mam prośbę do osób protestujących: rozumiem Państwa emocje i szanuję prawo do ich wyrażania. Proszę jednak, abyśmy nie zapominali o zagrożeniu epidemicznym. Proszę o zachowanie zasad bezpieczeństwa oraz o dobór takich środków wyrazu, które nie będą uderzać przede wszystkim w Państwa współmieszkańców.

Nie wiadomo do końca jak będzie wyglądała blokada. Swój udział zadeklarowało około 2 tys. osób, więc z pewnością można spodziewać się utrudnień w poruszaniu się po mieście. Apelujemy o zachowanie ostrożności, zarówno protestujących, jak i mimowolnych obserwatorów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button