KulturaŻycie Miasta

Radiostację czeka modernizacja

Radiostację w Gliwicach czeka modernizacja. Kompleks przejdzie metamorfozę, a w zabytkowych obiektach powstanie nowoczesny ośrodek muzealny i aparthotel.

Radiostacja to jeden z symboli miasta. Pierwsza radiostacja w Gliwicach powstała w 1925 roku przy ulicy Radiowej. Wrocławska rozgłośnia Schlesische Funkstunde chciała rozszerzyć zasięg nadawania na wschodnich terenach Śląska. Radio miało służyć celom propagandowym na przygranicznym terenie. Aby zwiększyć moc nadawania, w 1935 roku wzniesiono nową radiostację przy ul. Tarnogórskiej. Obecnie dawne budynki Radiostacji wykorzystywane są przez Muzeum w Gliwicach, a zabytkowa wieża antenowa wykorzystywana jest wciąż do celów komunikacyjnych. Radiostacja znajduję się od 2017 r. na Liście Pomników Historii.

Wieża jest unikatowym przykładem sztuki inżynieryjnej, została wykonana z drewna modrzewiowego. Radiostacja ma 111 m wysokości, co zapewnia jej status najwyższej konstrukcji z drewna w Europie oraz najwyższej drewnianej wieży nadawczej na świecie. Miejsce jest symbolem historii regionu i miasta. 

Budynki radiostacji gliwickiej, fotografia wykonana po 1935 roku. Ze zbiorów Muzeum w Gliwicach.

Muzeum w Gliwicach podpisało umowę z pracownią architektoniczną Nizio Design International, która przygotuje projekt modernizacji radiostacji i kompleksu trzech budynków. Dwa z nich zostaną wykorzystane, jako część ekspozycji muzealnej. Połączy je nowy, podziemny obiekt. W trzecim budynku powstanie aparthotel, czyli kompleks apartamentów z obsługą, który wykorzystuje system rezerwacji w stylu hotelowym. Zewnętrzny charakter budynków się nie zmieni, a planowane zmiany we wnętrzach kompleksu będą konsultowane ze Śląskim Wojewódzkim Konserwatorem Zabytków. 

Za projekt odpowiada pracownia Nizio Design International, którą mieszkańcy Gliwic mogą kojarzyć z powstałej parę lat temu nowej wystawy w Oddziale Odlewnictwa Artystycznego. Firma ma duże doświadczenie we współpracy z muzeami w Polsce i Europie.

 Fot. UM w Gliwicach

Scenariusz ekspozycji został opracowany przez dyrektora Muzeum w Gliwicach i cenionych badaczy historii regionu – dra Bogusława Tracza i dra Sebastiana Rosenbauma. Nowa wystawa muzealna będzie składać się z trzech części: technicznej, historycznej i fabularnej. Pierwsza strefa – techniczna będzie związana z zasadami działania i powstania gliwickiej radiostacji. Największą częścią będzie historyczna, która ukaże najważniejsze kwestie polityczne i wydarzenia, które doprowadziły do wybuchu II wojny światowej. Ostatnia warstwa ekspozycji, fabularna ma na celu wytłumaczenie, jak i dlaczego doszło do prowokacji gliwickiej.

Ukończenie prac projektowych i uzyskanie wymaganych pozwoleń jest planowane na przełom 2022 i 2023 roku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button