KulturaŻycie Miasta

Reżyserski debiut pisarki z Gliwic

Na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach powstaje spektakl na podstawie dramatu urodzonej w Gliwicach i odnoszącej sukcesy w Polsce Joanny Oparek.

„To krwisty, współczesny dramat, z dużą dozą komizmu i mocno zarysowanymi postaciami. Z wielką radością podjęłam się jego realizacji w moim rodzinnym mieście, w którym doczekaliśmy się prawdziwego teatru dramatycznego. Teatr Miejski w Gliwicach sporo znaczy na mapie kulturalnej Polski, inicjując nowe, odważne przedsięwzięcia. Tutejsza scena
ma swój charakter i dynamikę, jestem pod wrażeniem tej współpracy. Tym bardziej cieszę się, że zadebiutuję właśnie tutaj jako reżyserka. ” – mówi Joanna Oparek.

Kim jest reżyserka?

To poetka, pisarka, dramatopisarka, kuratorka interdyscyplinarnych projektów kulturalnych. Ukończyła psychologię na Uniwersytecie Jagiellońskim. Debiutowała w Przekroju, powieścią w odcinkach. Opublikowała tomy poetyckie: „Po kostki w niebie”, „Czerwie”, „Berlin Porn”, „mocne skóry białe płótna”, powieści: „Mężczyzna z kodem kreskowym”, „Jesień w Nowym Jorku”, „Loża” oraz sztukę teatralną „Projekt Ameryka”. Jako dramatopisarka współpracowała z Narodowym Starym Teatrem i Teatrem Nowym w Krakowie, na którego deskach premierę miał jej dramat „Wężowisko”. Brała również udział w międzynarodowym projekcie teatralnym „Kraków-Berlin XPRS”. We współpracy z galerią Otwarta Pracownia tworzy niezależną scenę teatralną w Krakowie oraz cykliczne wydarzenia łączące sztuki wizualne i literaturę. Jej dramat „Obcy. Tragedia grecka” był wystawiany w Polsce, w Niemczech i na Międzynarodowym Festiwalu Teatralnym Złoty Lew we Lwowie(2019) – w ramach projektu „GAME OVER? – o budowaniu ponadnarodowych relacji Polska-Niemcy-Ukraina”. Dramat „Całe życie” miał premierę w Krakowie, w ramach projektu „Sto Lat Głosu Kobiet”.

W spektaklu wystąpią aktorzy Teatru Miejskiego w Gliwicach: Aleksandra Maj, Antonina Federowicz i Maciej Piasny oraz gościnnie Tomasz Borkowski

Jakie są opinie o spektaklu?

„[…] opowieść Joanny Oparek jest o nas i dla nas. Nie przegapcie jej.” – zaprasza na spektakl aktor Tomasz Borkowski

„[…] Spektakl Joanny Oparek, to bardzo mocny i prawdziwy teatr, w którym każdy zobaczy swoje życie bez
zbędnych upiększeń” – mówi Grzegorz Krawczyk, dyrektor Teatru Miejskiego w Gliwicach.

Premiera spektaklu odbędzie się 16 października 2021 r. o godz. 20:00 na Małej Scenie Teatru Miejskiego w Gliwicach. Bilety dostępne są na stronie internetowej www.teatr.gliwice.pl i w kasach teatru.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Back to top button